سالن زیبایی لیلا خانی

آموزش قدم به قدم مش کلاهی مو (آموزش مش با کلاه در 10 مرحله)

مش کلاهی مو
فهرست مطالب

مش با کلاه یکی از روش های رایج در لاین رنگ مو و مش  است. در مش کلاهی مو از یک کلاه برای رنگ کردن موها استفاده می شود. با کمک کلاه مخصوص مش می توان دسته ای از تارهای مو را جدا کرده و هایلایت مورد نظر را روی آن اجرا کرد. به این ترتیب دیگر همه موها دکلره نمی شوند.

در مش کلاهی زمینه مو تیره است و می تواند رنگ طبیعی موهای فرد باشد. در صورتی که می توان موهای جدا شده را حتی تا ۱۰ درجه نیز روشن تر از رنگ زمینه رنگ آمیزی کرد. با توجه به اینکه وسیله جداسازی در این متد، کلاه مش است به این شیوه، مش کلاهی می گویند. در ادامه آموزشگاه آرایشگری زنانه مابه بررسی اموزش مش کلاهی مرحله به مرحله می پردازد.

لوازم مورد نیاز برای مش کردن با کلاه

 • کلاه استاندارد مش
 • قلاب باریک
 • پودر مخصوص دکلره
 • اکسیدان دوازده درصد
 • روغن های چرب کننده
 • سشوار

آموزش مش با کلاه

اجرای مش با این کلاه مخصوص بسیار ساده تر است و نتیجه نیز هایلایت زیبایی خواهد شد. اگر بخواهید این کار را انجام دهید نیاز به کمک دارید زیرا دسترسی به موهای پشت سر، نیست و نمی توانید تارهای موی پشت سرتان را به راحتی جدا کنید. نحوه کار به این صورت است که ابتدا باید موها را برای مش آماده کنید و بعد رنگ را روی تارهای مو اجرا نمایید.

آماده کردن موها قبل از مش کلاهی

قبل از اجرای هر نوع رنگ، مش و هایلایت لازم است تا موها را بشویید. شستن موها به باز شدن کوتیکول مو کمک می کند و ماده رنگی بهتر و سریع تر روی موها را پوشش می دهد. قبل از انجام مش کلاهی نیز شستن مو توصیه شده است.

سپس موها را با حوله خشک کنید تا آب اضافی مو خشک شود. بعد با استفاده از سشوار موها کامل خشک می شود. موهای خیس و نم دار موقع خارج شدن از سوراخ های کلاه، کشیده می شوند و به مو آسیب وارد می شود. جهت سهولت کار بهتر است با استفاده از کمی روغن زیتون موها را ماساژ دهید. روغن زیتون موها را نرم می کند و جلوی آسیب به مو در موقع مش کردن را می گیرد.

قبل از مش سوزنی موها را شانه کنید تا گره های مو باز شود. موهای گره دار موقع خارج شدن از کلاه، کنده می شوند و دشواری ایجاد می کنند. موها را به سمت عقب شانه بزنید از فرق باز کردن یا هر استایل دیگری بپرهیزید خیلی ساده با شانه موها را به سمت عفب فرم دهید. بنابراین روتین قبل از مش عبارت است از:

 • شستن مو
 • خشک کردن مو
 • ماساژ روغن زیتون
 • شانه زدن به مو

طریقه صحیح کلاه گذاشتن روی سر

این کلاه از جنس پلاستیک لاتکس است و روی سر محکم فیکس می شود. قبل از اینکه کلاه روی سر گذاشته شود از یک کیسه نایلونی مثل کیسه فریزر روی موها استفاده می شود. یک کیسه فریزر را باز کرده و به طور کامل روی موها قرار دهید. هر نوع پلاستیکی که روی موها را کامل بپوشاند برای این منظور، مناسب است. ( سفره های پلاستیکی یکبار مصرف و …) حالا کلاه را روی سر بگذارید.

نحوه صحیح خارج کردن موها

مرحله بیرون کشیدن مو از کلاه شاید سخت ترین قسمت کار باشد به خصوص اگر موهای بلندی داشته باشید. حتما قبل از به سر گذاشتن کلاه، موها را شانه زده و با روغن ریتون مو را چرب کنید. در غیر این صورت گره ها مانع از خارج شدن تارهای مو می شوند.

برای خارج کردن موها از قلاب استفاده کنید. با یک دست قلاب را کنترل کنید. دو انگشت دست دیگر را کنار یکی از این سوراخ ها قرار داده مراقب باشید تا موهای اضافی به همراه قلاب خارج نشود. با قلاب و به آرامی تارهای مو را به بیرون بکشید. قلاب را خیلی فشار ندهید و فقط موهای سطحی را بردارید.

بر روی یک به یک سوراخ ها همین روش را اجرا کنید تا همه تارهای مورد نظر از سوراخ کلاه خارج بشوند. حالا با یک برس موی مناسب، تارهای خارج شده مو را شانه بزنید تا گره های مو کامل باز بشود. حتی اگر گره ای وجود ندارد نیز موها را شانه بزنید تا تارهای مو کامل به بیرون بیایند و قسمتی از موها زیر کلاه باقی نمانده باشد.

اموزش قدم به قدم مش کلاهی

آموزش گام به گام مراحل مش کلاهی مو در آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس شرق تهران (تهرانپارس)

در این روش از کلاه مخصوص و قلاب برای مش کردن مو استفاده می شود.

 • ابتدا موهای سر شسته شده را به سمت پشت سر شانه کنید.
 • دست ها را به مقدار کمی روغن گیاهی آغشته کرده و موها را ماساژ دهید. با این کار موها راحت تر از کلاه بیرون آورده می شوند.
 • کلاه مخصوص را روی سر گذاشته و به وسیله سنجاق سر، قسمت بالا و کناره های کلاه را محکم کنید تا کلاه حین کار جابه جا نشود.
 • با قلاب شماره ۶، موها را از سوراخ های کلاه بیرون آورید. هنگام بیرون کشیدن مو، انگشت خود را کنار سوراخ ها قرار دهید تا موی اضافه به بیرون نیاید.
 • پس از بیرون کشیدن، کل موها را شانه کنید.
 • پودر دکلره و اکسیدان مناسب با جنس مو را خوب مخلوط کنید. مخلوط می بایست به غلظت ماست باشد.
 • از پشت سر، موها شروع به رنگ کردن کنید تا جلوی موها. پس از رنگ کردن، موها را با پلاستیک پوشش داده و باسشوار دستی به موها یکدست و دورانی حرارت بدهید تا مواد دکلره حالت کف دار شوند.
 • هر ده دقیقه رنگ موها را چک کنید.
 • پس از زمان مذکور موها را بشویید و پس از در آوردن کلاه موها را رنگساژ کنید.
 • برای رنگساژ مو، رنگ مورد نظر را با چند قطره اکسیدان و آب مخلوط کرده تا مواد هم غلظت دوغ شوند. پس از گذشت زمان مناسب رنگ مو، موها را بشویید. برای شستن موها حتماً از نرم کننده استفاده کنید. پس از انجام مش، موها را ۳ روز نشویید.

نحوه دکلره کردن در مش کلاهی

موهای روی کلاه با مواد دکلره مو، آغشته خواهد شد تا برای استفاده از رنگ روشن آماده باشند. برای این کار به پودر دکلره و اکسیدان نیاز دارید. بعد از اینکه همه موهای روی کلاه به مواد دکلره آغشته شد روی موها را با پلاستیک بپوشانید. برای اینکه موها سریع تر رنگ باز کند از سشوار استفاده کنید. سشوار را به حالت دورانی حرکت دهید تا حرارت روی یک قسمت مو نباشد.

اگر موها شروع به کف کردن کرد، فوری سشوار را خاموش کنید. صبر کنید تا موها کامل رنگ باز کند. هر از گاهی تست کنید که موها رنگ باز کرده یا خیر. زمانی که به میزان دلخواه موها روشن شد باید موها را بشویید.

کلاه را برندارید و در همین وضعیت تنها موهای روی کلاه را شستشو دهید تا مواد دکلره کامل پاک بشود. سپس می توانید رنگ روشن مورد نظر را روی موهای دکلره شده، اجرا کنید. حداقل رنگ مویی ۳ پایه روشن تر انتخاب کنید اما امکان روشن کردن موها حتی تا ۱۰ پایه روشن تر هم هست.

رنگ مو را با اکسیدان مخلوط کرده و مثل حالت عادی موهای دکلره شده و بیرون از کلاه را رنگ کنید. پس از رنگ گرفتن موها، با آب ولرم موها را شستشو دهید. هنوز در این مرحله کلاه روی سر هست و تنها موهای رنگ شده و روی کلاه، شسته می شوند.

کدام بهتر است مش فویلی یا مش کلاهی ؟

رنگ ها نقش مهمی در زیبایی یک خانم ایفا می کنند و به خصوص اضافه کردن هایلایت به موها باعث زیبایی بیشتر موی خانم ها و حتی آقایان می شود. برای هایلایت موها نیز باید از روش های مختلفی استفاده کرد که یکی از این روش ها فویل و دیگری استفاده از کلاه مخصوص مش است.

همچنین انجام مش هم در منزل و هم سالن های زیبایی امکان پذیر است که اگر فردی به دنبال ظاهر طبیعی تر و هایلایت های طبیعی تری روی موهای خود باشد بهتر است به سالن های زیبایی مراجعه کند. اما سوال اصلی که در این رابطه مطرح می شود این است که برای انجام هایلایت از کلاه مخصوص مش استفاده کرد و یا فویل.در این مقاله از نم نمک به این موضوع بیشتر پرداخته شده و توضیحاتی ارائه می شود.

نکات مهم درباره مش کلاهی

برخلاف روش فویلی، به کار بردن کلاه مش نیاز به مهارت خاصی ندارد، اما از آن جایی که دید مناسبی روی کف سر وجود ندارد ، ممکن است محل انتخاب هایلایت ها مناسب نبوده و به خصوص در اطراف گردن و کناره های سر معمولا نتیجه دلخواه به دست نمی آید.

از طرفی این روش برای خانم هایی که موهای فر و یا موهای کوتاهی دارند ، منسب است. این در حالی است که انجام مش کلاهی روی موهای بلند بسیار دردناک بوده و توصیه نمی شود.

در نهایت قبل از مش کردن مو ها نکات زیر را رعایت کنید:

* پودر دکلره پس از ترکیب با اکسیدان،  فقط تا ۴۵ دقیقه روی مو کار کرده و سپس دیگر پودر کارایی برای مو ندارد. و پس  از گذشت این زمان  اکسیدان روی مو اثر گذاشته و متاسفانه باعث سوختن مو می شود. زمان گذاشتن دکلره را همیشه  کنترل کنید.
* برای موهای رنگ شده و ضعیف جهت رنگ ساقه های مو باید از اکسیدن ۹ % و  برای رنگ ریشه های مو از اکسیدان  ۶% استفاده کنید.
* در هنگامی که دکلره را روی موی سر گذاشته اید. باید مدام مو را کنترل کنیم. اگر متوجه شدید مقاومت مو کم شده است باید هرچه سریعتر موها را شسته تا از سوختن مو جلوگیری کنید
*کش آمدن مو در زمان دکلره نشانه کم شدن مقاومت آن است.
* هر اندازه زمان بیشتری رنگ مو روی سر بماند رنگ مو روشن تر می شود.
* موهای مش شده بعد از مدتی زیبایی و شفافیت خود را از دست می دهد. برای اینکه دوباره موهای شفافی داشته باشید می توانید مجدداً از رنگساژ استفاده کنید.
*برای انجام مش با کلاه موها را حتما صاف شانه بزنید چون اگر گره ای در مو باشید موقع بیرون کشیدن موها به هم پیچیده شده و اذیت می شوید.
*برای انجام مش با کلاه موها حتما خشک باشد. اگر با موهای خیس کلاه را بگذارید. مو با حجم زیادی از سوراخ بیرون می آید.

در صورت داشتن علاقمندی به رشته پولساز و پردرآمد رنگ و مش، لازم است بدانید که آموزشگاه آرایشگری زنانه فنی حرفه ای گل گیس، بهترین آموزشگاه رنگ و مش در تهران،کلاسهای آموزش رنگ و مش را با ارائه مدرک فنی حرفه ای بین المللی برگزار می نماید. در صورت داشتن سوال یا ابهام در زمینه آموزش رنگ و مش در قسمت نظرات بیان کنید تا مربیان آموزشگاه ما در اسرع وقت به آن پاسخ دهد.

4.4/5 - (37 امتیاز)

59 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر اگه رنگ زمینه رو خاکستری ۴ یا دودی ۴ بزنم وبعد مش کلاهی کنم موهای مش شده به پایه میرسه یا به خاطر رنگ زمینه پایه نمیده ؟؟

  1. سلام به پایه میرسه اما بهترین رنگ زمینه 5 دودی میباشد با دوبار شارژ به پایه میرسانیم 🌹

  2. اگه میخوای اول رنگ ساژ بزنی باید 3 روقبل انو بزنی بعد مش در بیاری تا مش ها نارنجی نشه

 2. سلام خسته نباشید، چجوری رنگساژی بزنیم که ریشه ای که داخل کلاه مونده و مواد دکلره به آن نخورده با رنگساژ دکلره یکدست شود؟

  1. سلام عزیزم اگر ریشه مو رنگ زندگی داشته باشد برای زمینه طبیعی مو از n3 استفاده اگر زمینه مو رنگ شده باشد از n4 استفاده می‌کنیم و هیچوقت زمینه مو با مش ها با رنگساژ کردن یکدست نمی‌شود باید مثل همان مش ها دکلره شود و رنگساژ نمائید یکدست شود

   1. سلام عزیزم خسته نباشید میخام مش با کلاه انجام بدم ولی میخاد کل موهاش روشن بشه یکم مثلا پایه ۴ ایناها باشه و یک دست بشه بعد با کلاه براش مش در بیارم ایا میتونم با دوبار شامپو شیمیایی موهاشو کلا روشن کنم و بعدش رنگساژی که میخام زمینه مو داشته باشه رو بزارم که مناسب پایه ۴ یا۵ مو باشه بعدش موهارو از کلاه در بیارم دکلره کنم هم رنگ زیر مو ها عوض میشه روشن میشه یکم هم مشم رو در میارم همونجا رنگ ریشه و کل موهارو درست میکنم دیگه ؟ یا مو میسوزه اول رنگ ۴ ۵ بزارم بعد دکلره بشه؟ بعد چندتا فویل هم قبلا خودش در اورده پایه ۷ داره موقع رنگ اوناهارم رنگ کنم یا اوناها رو فویل بپیچم بعد از در اوردن از کلا درستشون کنم واقعا گیج شدم 🥲🥲🥲کمکم کنید

    1. سلام عزیزم بله کل موهاشو شامپو شیمایی کن بعد بشور و خشک کن بعد با فویل یا کلاه فرقی نداره مش کن و در آخر کل موها رو رنساژ کنید
     فقط لایتهای قدیمش رو مراقب باشید مواد نزنید که نسوزه

    2. سلام زمینه موهام طبیعیه باکلاه میخوام مش دربیارم رنگ استخوانی و زیتونی .دیگ چ چیزی قاطی کنم تا موهام ب قرمزی نزنه و شماره اکسیدان چند باشه

   2. سلام وقت بخیر رنگ مو با پایه شکلاتی متوسط تقریبا پایه ۵-۶ رو‌میخوام به رنگ دودی صدفی برسونم البته با مش نظر شما برای رنگ اولیه و بعد مش و رنگ اخر چی هست و چیکار کنم مش کامل سفید بشه نه زرد رنگ
    ممنون از رهنمایی و‌پاسخگوییتوم

    1. سلام عزیزم برای جواب سوال های تخصصی رنگ و مش میتونید از طریق واتساپ خانم ایلار مدرس رنگ و مش پیگیر باشید ۰۹۲۲۷۱۳۵۶۳۶

     1. سلام عزیزم پودر دکلره با اکسیدان
      اکسیدان بنا به جنس مو انتخاب می‌شود
      پودر های دکلره سفید و آبی خوب هستند

   3. سلام زمینه موهام مشکیه برامش میشه ازپودرودکلره تنهااستفاده کنیم بعدبشوریم دربیاریم کلاهوخوب درمیاد

 3. من میخوام مش کلاهی در بیارم رنگ زمینه چه رنگی بزنم ؟؟که برای رنگساژ هم مناسب باشه

 4. سلام من میخوام تو خانه موهامو مش کلاهی کنم موهام تا رو شانه ام هست میخواستم ببین چه پیمانه پودر دکلره بیاد تهیه کنم رنگ زیر موهام c6هست ممنون

  1. سلام عزیزم چون رنگ فندوقی رنگ دانه قرمز دارد به پایه رساندن آن ممکن است ایده آل نشودالبته روش‌های دیگری برای این کار میباشد که بسته به نکات خیلی ریز دارید که آن تجربیات را باید در کلاس های آموزشی گل گیس بدست بیاورید چون توضیحات گستردگی و شاخه های مختلف و زیادی دارد 🙏

 5. سلام استاد وقت بخیر
  مشتری بنده پارسال مش پر درآورده حالا بنده چجوری مواد دکلره بزارم که به موهای دکلره شده قبلیش آسیبی نرسه ؟
  چون تمام مو رو رنگ کرده

  1. سلام عزیزم با پروتئین قسمت های دکلره شده روآغشته مواد کن و بعد جاهایی که میخوای رو دکلره کن تا مواد دکلره به قسمت های دکلره شده نخوره

 6. سلام
  ببخشید بعد اینکه مش کلاهی رو گذاشتم و به پایه ی مورد نظر رسید از چ نوع رنگشاژی استفاده کنیم……

 7. سلام وقت بخیر میخام مش کلاهی بزارم زمینش سیاهه اون رو چطوری به استخانی برسونم چون هرکاری میکنم به نارنجی تبدیل میشه ممنون که پاسخ دهید

  1. سلام وقتتون بخیر اگه یه مشتری موی سفیدی داشته باشه ترکیب رنگش میخواد هم سفیدی موهاشو بگیره و هم رنگ روشن میخواد چه ترکیبی باید استفاده کنیم

 8. سلام وقت به خیر .
  یه سوال برام‌پیش اومده آیا میشه قبل از مش یا دکلره کردن مو از شامپویی که قبل کراتین میزنن استفاده کرد تا مو قشنگ به پایه برسه و اسیب نبینه ؟

  1. سلام عزیزم برای مش کردن باید موها تمیز باشد و شامپوهای قلیایی قبل کراتین کاربردی در به پایه رسیدن موها ندارند

 9. سلام وقت بخیر رنگ مو با پایه شکلاتی متوسط تقریبا پایه ۵-۶ رو‌میخوام به رنگ دودی صدفی برسونم البته با مش نظر شما برای رنگ اولیه و بعد مش و رنگ اخر چی هست و چیکار کنم مش کامل سفید بشه نه زرد رنگ
  ممنون از رهنمایی و‌پاسخگوییتون

  1. سلام عزیزم مش های شکلاتی کرم زیبا هستند زمینه ۶ شکلاتی پایه دکلره ۹ و رنساژ طبیعی ۹ و دودی ۹ یک بند ۴ شرابی ۴ برای ضد زردی

 10. سلام وقتتون بخیر اگه یه مشتری موی سفیدی داشته باشه ترکیب رنگش میخواد هم سفیدی موهاشو بگیره و هم رنگ روشن میخواد چه ترکیبی باید استفاده کنیم

   1. سلام عزیزم باید دکاپاژ کنیدالبته روش های مختلف نیز هست و یک نکته دیگر که کمی زمان بر میباشد با چند بار شستشو نیز به مرور روشن خواهد شد

 11. سلام دوستای عزیز
  برای از بین بردن رفله نارنجی تو دکلره به هردو پیمانه پودر دکلره پودر فانتزی خاکستری اضافه کنید.

  1. سلام خسته نباشین موهام بخوام مش بزنم الان پایه مو به 8وکل موهام رنگ روشن زرد نگ چه رنگ مش میاد من دربیارم

 12. سلام .موهای کوتاه پسرانه دارم .تا الان فندقی میزاشتم سفید ها رو بپوسونم.الان میخوام زمینه مشکی یا تیره باشه با چند تکه سرمعه ای یا مش سرمعه ای
  میشه ؟

  1. سلام عزیزم برای جواب سوال های تخصصی رنگ و مش میتونید از طریق واتساپ خانم ایلار مدرس رنگ و مش پیگیر باشید یا مدل شوید زیر نظر مربی ۰۹۲۲۷۱۳۵۶۳۶

 13. سلام ببخشید من تازه مش کردم و مش به کاهی میخوره در حالی که کرم استخوانی میخواستم آیا مدتی بعد میتونم مش هارو روشن تر کنم بدون اینکه زمینه مو روشن بشه چون زمینه موهام قهوه ای متوسط است

 14. سلام من موهام لایت بوده رنگ گذاشتم لایت موهام تیره شده ریشه موهام تن نارنجی پیدا کرده اگه بخوام برگرده که رنگساژ کنم میشه؟لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام عزیزم لایت موها با چند بار شستشو برمیگرده اما ریشه موهایتان که نارنجی شده با رنگساژ انجام نمی‌شود چون رنگساژ با چند بار شستشو از بین میروند ابتدا باید ریشه موهایتان که نارنجی شده بود را به پایه لایت ها میرساندید سپس رنگساژ صورت میپذیرفت حال باید توسط متخصص این کار صورت بپذیرد تا مو آسیب نبیند میتوانید به اموزشگاه مراجعه نمائید مشاوره رایگان دریافت نمائید

 15. سلام روز بخیر. گل گیس رو دوستم معرفی کرده . با کلی تحقیق که انجام داده برای پیدا کردن بهترین آموزشگاه رنگ مو توی تهران، شما رو به من معرفی کرد. من هم می خوام اطلاعات بیشتری در مورد دوره رنگ و مش تون داشته باشم چطور می تونم؟

  1. سلام دوست عزیز می تونید برای مشاوره رایگان با شماره تلفن های آموزشگاه تماس بگیرید.

 16. سلام وقت بخیر
  من می خوام درخانه مش کنم اول زمینه موهام رنگ تیر بزارم بعد از کلاه دربیاریم دکلره کنم ولی می ترسم موهام زد بشه خوب رنگ باز نکنه
  میشه راهنمایی بفرمایید چکار کنم به زردی نخوره موهام خوب پایه باز کنه
  که بعدش بتونم رنگ ساژکنم
  ‌شنیدم که میگن دکلره بعد ۴۵دقیقه می‌شورن وبعد دوباره دکلره می کنن که شوک بدن درست این حرف
  یا موها می سوزه اگر انجام بدم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ممنونم 🙏

 17. سلام مشتری دارم میخاد جلو موهاش رو مش کنم اونم تقریبا پاشه ۱۰ اما من میترسم به اون پایه نرسه بنظرتون با شامپو بنفش به پایه ۱۰ میرسه یا خبر

  1. سلام عزیزم
   پایه دکلره ربطی به شامپو بنفش نداره
   شامپو بنفش برای ضد زردی استفاده میشه

 18. سلام زمینه موهام طبیعیه باکلاه میخوام مش دربیارم رنگ استخوانی و زیتونی .دیگ چ چیزی قاطی کنم تا موهام ب قرمزی نزنه و شماره اکسیدان چند باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جدیدترین مطالب آموزشی

جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها