سالن زیبایی لیلا خانی

5 روش از بین بردن لک صورت در خانه با مواد طبیعی

5 روش از بین بردن لک صورت در خانه با مواد طبیعی
فهرست مطالب

زیبایی و شادابی پوست یکی از موارد مهمی است که تاثیر بسزایی در اعتماد به نفس افراد دارد. گاهی در طی زمان بنابر دلایل مختلفی لکه‌هایی بر روی پوست ما ایجاد می‌شود. برای ازبین بردن لک صورت چکارکنیم؟ سوال بسیاری از افراد است. امروزه راه حل‌های مختلفی برای از بین بردن و رفع لک صورت توسط متخصصان پوست ارائه شده که پاکسازی پوست یکی از آنها می‌باشد. در ادامه آموزشگاه آرایشگری گل گیس به انواع لک صورت، علل ایجاد، بهترین روش های از بین بردن لک صورت در خانه و نکات مربوط به آن می‌پردازد.

انواع لک صورت

انواع لک صورت و علل آنها

لک‌ها انواع مختلفی داشته و هر یک از آن‌ها به دلایل مختلفی بر روی پوست صورت ایجاد می‌شوند. در ادامه به انواع لک و علل ایجاد آن‌ها بر روی صورت می‌پردازیم.

لک ‌های پیری

این مدل لک صورت در طی زمان به دلیل افزایش سن در نقاطی از پوست صورت که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند، ایجاد می‌شود. برای انتخاب روش درمانی مناسب ابتدا باید لک‌های پوستی ناشی از افزایش سن را با سایر لک‌ها تشخیص دهید.

بطور کلی درمان لک‌های ناشی از افزایش سن به دلیل وجود ضایعات در خارجی ترین سطح پوست، راحت است. البته انتخاب روش درمانی مناسب باید با توجه به وضعیت پوست تنها توسط پزشک صورت می‌گیرد.

لک صورت ناشی از آفتاب

لک‌های ناشی از آفتاب در هر سنی ایجاد می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود بدون استفاده از ضد آفتاب و پوشش مناسب، خود را در معرض آفتاب قرار ندهید. دقت داشته باشید که بسیاری از لک‌های پوست صورت به دلیل قرارگیری در مقابل نور خورشید تشدید می‌شوند. پس استفاده از ضد آفتاب و لباس‌های مناسب را جدی بگیرید.

کک مک یا همان فرکل

در حالت کلی دو عامل مهم وراثت و تخریب پوست توسط آفتاب در ایجاد و تشدید کک و مک تاثیر دارد. این لک‌ها اغلب به رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای با گستردگی مختلف مشاهده می‌شود.  دقت داشته باشید که کک و مک جزء ضایعات بی‌خطر پوست به حساب می‌آید. به همین دلیل معمولا افراد تنها برای رفع اشکال ظاهری پوست تمایل به درمان آن‌ها دارند.

لک صورت ناشی از التهاباتی مانند آکنه

بسیاری از لک‌های پوست صورت به دلیل بروز آکنه و جراحت و التهابات پوست ایجاد می‌شود. بهتر است در زمان درمان لک‌های پوست، آکنه‌های فعال نیز برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های جدید درمان شوند.

لک صورت ناشی از سوء تغذیه و کمبود ویتامین

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در ایجاد و تشدید لک صورت، عدم تغذیه مناسب و کمبود ویتامین است. در واقع کمبود اسید فولیک، ویتامین‌های ضروری مانند: A، B12، C و… به مرور زمان سبب ایجاد لک صورت می‌شود.

لک صورت در اثر عوارض برخی داروها

متاسفانه برخی از داروها دارای عوارض مختلفی هستند که یکی از آن‌ها ایجاد لک صورت و پوست بدن می‌باشد. داروهای ضد سرطان، ضد جوش، ضد مالاریا و… از مهم‌ترین داروهایی هستند که در صورت ناسازگاری با پوست، سبب ایجاد لک می‌شوند.

لک ملاسما

لک ملاسما در واقع همان لک‌های صورت ناشی از بارداری است. البته این مدل لک‌ها در برخی مواقع به دلیل استفاده از انواع قرص‌های ضد بارداری نیز ایجاد می‌شود. در این دو حالت تغییرات هورمونی در بدن اتفاق افتاده و ملانین بطرز چشمگیری افزایش می‌یابد. تولید بیش از حد ملامین نیز سبب بروز لک و تیرگی پوست می‌شود.

بهترین روش‌ از بین بردن لک صورت

برای درمان لک صورت روش‌های مختلفی وجود دارد که بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها با بررسی وضعیت پوست و دلیل لک توسط پزشک متخصص انتخاب می‌شود. در ادامه بهترین راه از بین بردن لکه های صورت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن

میکرودرم یکی از بهترین روش‌ها جهت از بین بردن و لایه‌برداری سطح بیرونی پوست به حساب می‌آید. پس از انجام این روش درمانی، پوست جدید تشکیل شده و لکه‌های قدیمی کمتر و خفیف‌تر مشاهده می‌شوند. دقت داشته باشید که برای گرفتن بهترین نتیجه حتما باید میکرودرم را چندین جلسه تکرار کنید.

لایه‌ برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی معمولا برای درمان لکه‌های قهوه‌ای و کک و مک مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که ابتدا محلول شیمیایی بر روی پوست مالیده می‌شود. سپس لایه‌های خارجی پوست از بین می‌رود. پس از آن پوست جدید در محل درمان رشد می‌کند. در نتیجه ظاهر پوست صاف و بدون چین و چروک می‎شود.

لایه‌برداری شیمیایی اغلب زمانی که روش‌های درمان سطحی در رفع لکه‌ها کارساز نباشد، انتخاب می‌شود. دقت داشته باشید که این نوع لایه‌برداری جزء بهترین و موثرترین روش‌ها جهت رفع لکه‌های تیره پوست هستند.

لایه‌بردارهای شیمیایی در واقع اسیدهای ملایم، متوسط و یا قوی هستند که در درمان لک‌‌های پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین  اجزاء لایه بردارهای شیمیایی می‌توان به اسیدهای آلفا هیدروکسی، اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک اشاره داشت.

لیزر درمانی

جدیدترین روش از بین بردن لک صورت را شاید بتوان لیزر درمانی دانست. در لیزر درمانی ملانین موجود در پوست هدف قرار داده می‌شود. به این صورت که پالس‌های نور با سرعت زیادی برای تخریب لکه‌های تیره صورت ارسال می‌شوند. سپس رنگ دانه‌های ایجاد شده این پالس‌‌ها را دریافت کرده و خرد و تخریب می‌شوند. گرمای ایجاد شده امکان تجزیه لکه‌ها به ذرات ریز و دفع آن‌ها به مرور زمان را فراهم می‌کند.

سپس با رشد تدریجی پوست جدید، لک‌های قدیمی موجود بر روی آن درمان و از بین می‌روند. لیزر درمانی قطعات یکی از بهترین و موثرترین روش‌های درمانی جهت از بین بردن لکه‌های بسیار قدیمی به شمار می‌رود. جالب است بدانید که امکان درمان لکه‌های تیره تشکیل شده در اعماق پوست نیز با لیزر وجود دارد.

در صورت رعایت برخی نکات و انجام مراقبت‌های پس از لیزر تا 99% مشکلات لک صورت برطرف می‌شود. تعداد جلسات درمانی بستگی به لکه‌ها و وضعیت پوست دارد. ولی بطور معمول لکه‌های روشن پس از 4 الی 5 جلسه، بسته به نوع پوست درمان می‌شود. سریع ترین راه از بین بردن لک صورت با لیزر می باشد.

نحوه پیشگیری از بروز لک صورت

در برخی شرایط امکان پیشگیری از بروز لکه‌های تیره پوست وجود ندارد. به عنوان مثال در زمان استفاده از داروهای ضدبارداری و یا در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، امکان جلوگیری از بروز لک وجود ندارد. با این وجود با توجه به برخی نکات و انجام اقداماتی خاص می‌توانید احتمال ابتلا به لکه‌های تیره را کاهش دهید.

این نکات و اقدامات به شرح زیر است:

  • استفاده از کلاه‌ها و عینک‌های آفتابی به منظور محافظت از پوست
  • استفاده از ضد آفتاب با SPF مناسب بصورت روزانه (حتی در روزهای ابری)
  • درمان به موقع بیماری‌های پوستی و آکنه
  • عدم قرارگیری در معرض آفتاب (به خصوص در ساعت 10 تا 4 بعد از ظهر)

از بین بردن لک صورت در خانه با مواد طبیعی

رفع لک صورت با ژل آلوئه ورا

رفع لک صورت با ژل آلوئه ورا

استفاده از ژل آلوئه ورا یک درمان خانگی لک صورت به حساب می‌آید. گیاه آلوئه ورا دارای ماده‌ای به نام پلی ساکارید است که به ایجاد سلول‌های جدید در پوست و بهبود لک و زخم‌ها کمک شایانی می‌کند. این مرطوب‌کننده طبیعی به راحتی می‌تواند از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کند.

مقداری مناسبی آلوئه ورا را روی پوست خود بمالید و پس از خشک شدن، پوست خود را شستشو دهید. برای تاثیرگذاری بیشتر، توصیه می‌کنیم این کار را هر روز به مدت یک ماه انجام دهید. به این صورت شما شاهد کمتر شدن لکه‌های صورت خود خواهید بود.

از بین بردن لک صورت با خیار

برای رفع لک صورت می‌توانید از آب خیار استفاده کنید. خیار حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین C و بهترین چیز برای از بین بردن لک صورت است. به همین دلیل می‌تواند تاثیرات شگفت‌انگیزی در رفع لک صورت و شادابی پوست داشته باشد. به این صورت که یک پنبه تمیز را در آب خیار تازه خیس کنید. سپس آن را به پوست خود بمالید و پس از 20 دقیقه صورت خود را با آب سرد شستشو دهید.

درمان لک صورت در خانه با لیمو

رفع لک صورت با لیمو

لیمو ترش به عنوان یک ماده سفید کننده طبیعی برای پوست و بهترین درمان خانگی لک صورت شناخته می‌شود. به همین دلیل بسیاری از افراد از آن برای بهبود جای لک و زخم استفاده می‌کنند. در صورت تمایل به استفاده از این روش، ابتدا مقداری آب لیمو را بر روی لکه‌های صورت بمالید. پس از 10 دقیقه صورت خود را با آب سرد شستشو دهید.

بهتر است برای افزایش تاثیرگذاری، این کار را به مدت 15 روز انجام دهید. پس از این مدت قطعا شاهد تاثیرات آن بر روی پوست خواهید بود.

حتما بخوانید: آموزش 12 ماسک صورت خانگی برای سفیدی و روشن شدن پوست

از بین بردن لک صورت در خانه با گوجه‌ فرنگی

گوجه فرنگی مشابه خیار حاوی مقادیر بسیار زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین C است. افرادی که روی پوست صورت خود دارای منافذ باز ناشی از آکنه دارند، می‌توانند از آب گوجه برای بستن آن‌ها استفاده کنند. از طرفی وجود مقادیر بالای لیکوپن در گوجه فرنگی، سبب روشن شدن لکه‌های تیره پوست می‌شود.

مقداری از گوجه فرنگی را روی پوست خود بمالید. پس از کمی ماساژ پوست، حدود 15 دقیقه صبر کنید تا آب گوجه فرنگی بر روی صورت خشک شود. پس از گذشت این مدت زمان، پوست خود را شستشو دهید. بهتر است این کار را به مدت 15 روز تکرار کرده و از نتیجه آن بر روی پوست خود لذت ببرید.

رفع لک صورت در منزل با سفیده تخم مرغ

رفع لک صورت با سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ دارای آنزیم‌های مختلفی است که به یکدست شدن پوست و از بین رفتن لک صورت کمک شایانی می‌کند. این ماده بهترین پاک کننده لک صورت می باشد. برای استفاده از این روش ابتدا سفید و زرده تخم مرغ را از یکدیگر جدا کنید. پس از آن سفید تخم مرغ را بر روی پوست خود بمالید.

زمانی که سفیده تخم مرغ بصورت کامل بر روی پوست شما خشک شد، می‌توانید صورت خود را با آب سر شستشو دهید. توصیه می‌کنیم برای بهبود وضعیت پوست خود، هفته‌ای دو بار این روش را انجام دهید.

این را حتما بخوانید: آموزش پاکسازی صورت در خانه

جمع بندی

در این مقاله به انواع لک صورت، علل ایجاد و بهترین راه‌های رفع آن‌ها و همین طور رفع لک صورت با مواد طبیعی پرداختیم. برای استفاده از روش‌های طبیعی در خانه هیچگونه محدودیت خاصی وجود ندارد. ولی روش‌هایی نظیر میکرودرم، لایه‌برداری شیمیایی و لیزر درمانی حتما باید زیر نظر متخصص یا کارشناس پوست انجام شود.

اگر دوست دارید رفع لک‌های صورت و پاکسازی پوست را تخصصی یاد بگیرید، می‌توانید در دوره‌های آموزشی آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس شرکت کرده و با گرفتن مدرک معتبر فنی حرفه‌ای با خیال راحت وارد بازارکار شوید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جدیدترین مطالب آموزشی

جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها