گل گیس

سیر تا پیاز هر آنچه درباره رنگساژ مو باید بدانید

رنگساژ مو چیست

یکی از راهکارهای زیبایی موی خانم‌ها از گذشته تا به امروز، رنگ کردن مو بوده است. این کار در گذشته مختص زنان متاهل بوده اما امروزه همه افراد اعم از دختران و مردان هم موهایشان را رنگ می‌کنند. البته واضح است که این کار تخصصی است و بهتر است از یک آرایشگر ماهر کمک گرفت تا یک رنگ زیبا روی موهای خود داشته باشیم. یکی از تکنیک‌ هایی که در رنگ مو بسیار کاربرد دارد، رنگساژ مو است. با ما همراه باشید تا در رابطه با رنگ مو و رنگساژ بیشتر اطلاعات کسب کنید.

رنگساژ مو

 رنگساژ مو چیست؟

خانم‌هایی که در نظر دارند رنگ موی خود را تغییر دهند، از مواد رنگ دهنده برای این کار استفاده می‌کنند. چیزی که مدل رنگ کردن‌ها را متمایز می‌کند، این است که چقدر دوام می‌آورند و چگونه موها را رنگ می‌کنند. رنگساژ مو نیز جزو یکی از شیوه‌های رنگ کردن مو می‌باشد که به صورت نیمه دائمی به ساقه مو نفوذ می‌کنند و مانند رنگ‌های موقت با آب شسته نمی‌شوند. رنگ‌های نیمه دائمی معمولاً به صورت مایع، ژل یا آئروسل وجود دارند. رنگ‌های موقت از ترکیباتی با مولکول‌های بزرگ ساخته می‌شوند و به تغییر فوری رنگ موهای شما کمک می‌کنند. اگر می‌‌خواهید رویش مجدد را رنگ کنید، موهای قرمز یا سبز را بپوشانید، می‌ توانید از رنگساژ مو استفاده کنید.

 انواع رنگساژ مو

رنگساژ مو در انواع مختلفی وجود دارد که پرطرفدارترین آنها عبارتند از:

 • رنگساژ نقره‌ای یخی
 • رنگساژ آبی یخی
 • رنگساژ طلایی
 • رنگساژ زیتونی
 • رنگساژ کرم
 • رنگساژ صورتی
 • رنگساژ قرمز
 • رنگساژ دودی
انواع رنگساژ مو

تفاوت رنگساژ با رنگ مو

تفاوت رنگساژ مو با رنگ کردن مو شامل مواردی می‌باشد که مهم ترین آنها در اینجا آورده شده است:

 • اولین فرق رنگ مو با رنگساژ غلظت آن می‌باشد. همانطور که اشاره کردیم، برای ترکیب رنگساژ از ترکیب اکسیدان و آب استفاده می‌ شود؛ اما رنگ موها نیازی به آب ندارد و فقط با اکسیدان ترکیب می‌شود.
 • برای رنگ کردن مو، لازم نمی‌باشد تا موها نم ‌دار باشند و رنگ روی موی خشک قرار می‌گیرد؛ اما برای اینکه موها را رنگساژ کنید، باید موهایتان مرطوب باشد.
 • رنگ مو می‌تواند رنگ موها را تغییر بدهد؛ اما رنگساژ بیشتر برای تغییر آنی رنگ فعلی و شفافیت موها استفاده می‌شود.
 • رنگ مو دوام بیشتری دارد، در حالی که رنگساژ نهایت دو تا سه هفته روی مو باقی می‌ماند.
 • رنگساژ مو چون ضعیف تر است و مدت کوتاهی باید روی سر بماند، فقط روی موهای روشن نتیجه می‌دهد، اما رنگ مو روی موهای تیره و روشن عمل می‌کند.

روش رنگساژ کردن مو

برای رنگساژ کردن مو روش‌های متداولی وجود دارد که آرایشگران از آن استفاده می‌کنند. به دلیل رقیق بودن مواد رنگساژ، آرایشگر باید توجه کند که این مواد را به آرامی و به کمک یک براش مخصوص، لابه لای موها قرار بدهد تا تمامی قسمت‌های مدنظر رنگ بگیرد. رنگساژ به دلیل عدم نفوذ به لایه‌های زیرین مو، قسمت‌هایی که دکلره نشده و یا روشن نیست را رنگ نمی‌کند؛ اما برای احتیاط پیشنهاد می‌کنیم افرادی که موهای روشن تری دارند، در زدن رنگساژ دقت نمایند. روش معمول و راحت دیگر آن به این صورت است که سر را در جایگاه مخصوص شستشو قرار داده و رنگساژ را روی موها ریخته و به مدت 5 دقیقه ماساژ می‌دهیم. این روش آسان تر و بهتر است.

روش رنگساژ کردن مو

 آموزش رنگساژ مو در خانه

برای درست کردن رنگساژ با کمک رنگ مو در منزل، در ابتدا رنگی را انتخاب نمایید که یک شماره تیره تر از رنگ دکلره شما باشد. سپس مقدار یک چهارم از رنگ موی مدنظرتان را با ۷۵ میلی لیتر اکسیدان شماره ۱ یا ۶ و همان مقدار آب مخلوط کنید. دقت نمایید که غلظت به دست آمده باید کمتر از غلظت رنگ مو باشد.

روش ساخت رنگساژ مو برای رنگ موهای مختلف

برای تهیه رنگساژ مو یک چهارم از تیوپ رنگ را خالی و با 75 سی سی اکسیدان شماره 1 و همان مقدار آب ترکیب کنید. بعد این ترکیب رقیق شده را روی همه قسمت‌های مو مالیده و شانه بزنید و بعد از 15 دقیقه موها را آبکشی نمایید. اگر برای مش کردن قرار است رنگساژ کنید، زمان ماندگاری یک دقیقه می‌باشد، نحوه رنگساژ کردن روی کلاه مش مانند شامپو زدن می‌باشد.

برخی فرمول‌های رایج ساخت انواع رنگساژ مو

 • زیتونی: دکلره پایه ۸ + رنگ موی زیتونی ۱۰ سانت+ واریاسیون سبز ۳ سانت+ اکسیدان شماره ۱  ۳۰ میلی لیتر
 • دودی: رنگ بلوند روشن ۱۰ سانت+ واریاسیون دودی  ۱۰ سانت+ اکسیدان شماره ۱ ۳۰ میلی لیتر
 • طلایی: دکلره پایه ۹ رنگ طلایی ۱۰ سانت+ اکسیدان شماره 1 ۳۰ تا ۵۰ سانت
 • صورتی: رنگ بلوند دودی روشن 10 سانت+واریاسیون دودی 10 سانت+ رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز 10 سانت+ اکسیدان شماره 1 30 میل
 • یخی: آخرین درجه دکلره+ رنگ بلوند نقره‌ای ۱۰ سانت+ واریاسیون نقره‌ای ۳ سانت+ واریاسیون خاکستری ۳ سانت+ اکسیدان شماره ۱ ۳۰ میلی لیتر
ساخت انواع رنگساژ مو

وسایل لازم برای رنگساژ مو

برای رنگساژ کردن مو به چند وسیله نیاز داریم که با توجه به رنگ دلخواه متفاوت می‌باشد. اما از مهم ترین وسایلی که در این کار نیاز است می‌توان به واریاسیون، اکسیدان، رنگ، براش و شامپو ضد قرمزی اشاره کرد.

 نکات مهم در رنگساژ مو

برای اینکه بخواهید یک رنگساژ عالی داشته باشید، نکات مهمی است که باید رعایت کنید. شما باید مقدار اکسیدان استفاده شده را با رنگ یکسان کنید. همچنین در صورتی که نیاز به استفاده از واریاسیون دارید، حتما استفاده از آن را فراموش نکنید؛ زیرا ممکن است موهای شما تناژ نارنجی و یا زرد پیدا کند. اگر موهای شما زرد است، حتما مقداری از شامپوی ضد زردی را با رنگساژ مخلوط نمایید. رنگساژ را روی موهای خشک قرار بدهید و دقت کنید که حتما قبل از انجام این کار، آب موهای خود را کاملا بگیرید.

مزایای رنگساژ مو

 • نسبت به رنگ، آسیب کمتری به موها می‌زند.
 • این کار در مدت زمان کم انجام می‌شود.
 • موها را درخشان و شفاف می‌کند.
 • به راحتی در منزل انجام می‌شود.

معایب رنگساژ مو

 • ماندگاری آن خیلی کم است.
 • بر بروی موهای تیره اثری ندارد.
 • رنگساژهای روشن روی موهای تیره به میزان زیاد،  می تواند به مرور زمان موهای تیره را روشن کند.

 ماندگاری رنگساژ مو

ماندگاری رنگساژ زیاد نیست و به همین دلیل اگر به دنبال یک رنگ دائمی تر هستید، پیشنهاد می‌کنم که از این روش استفاده نکنید. تاثیر رنگساژ بر روی موها، از یک هفته تا سه هفته می‌باشد که بستگی به میزان شستشوی مو دارد.

ماندگاری رنگساژ مو

رنگساژ روی موی خشک یا خیس

خیس بودن موها ممکن است چند فایده و چند عیب داشته باشد. به طور مثال زمانی که شما موهایتان را در حالت خیس رنگساژ می‌کنید، رنگ به طور مساوی بر تمامی ساقه‌ها می‌نشیند. همچنین کوتیکول‌های مو باز است و می‌تواند جذب بیشتر داشته باشد. اما خیس بودن موها ممکن است رنگساژ را کمی روشن تر کند و رنگ دلخواه به دست نیاید. همچنین موهای خیس، بیشتر در معرض آسیب‌های جدی هستند. پس دقت نمایید.

نتیجه گیری

برای رنگساژ مو، نیاز به مهارت و لوازم مخصوص است. اگر شما مهارت لازم را در این کار ندارید، بهتر است که از یک متخصص کمک گرفته تا به موهایتان آسیب نرسانید. اگر علاقمند به آموزش رنگ مو به صورت تخصصی هستید، می‌توانید در دوره های حرفه‌ای آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس شرکت کرده و در نهایت مدرک فنی حرفه‌ای بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
لیلا خانی

لیلا خانی

لیلا خانی هستم، مدیریت آموزشگاه گل گیس با 10 سال سابقه‌ی کاری در زمینه آموزشی در خدمت تمامی هنرجویان و هنرآموزان عزیز می‌باشم.

شبکه های اجتماعی

محبوبترین مطالب

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *