سالن زیبایی لیلا خانی

نکات مهم رنگساژ مو که حتما باید بدانید!

نکات مهم رنگساژ مو
فهرست مطالب

رنگساژ مو از تکنیک های بسیار کاربردی در زمینه رنگ و مش است. این روش برای موهایی به کار می رود که یکبار رنگ روشن و یا بلوند به مدت طولانی انجام دادند و قصد دارند دوباره جلای اولیه رنگ موی خود را بدست بیاورند. رنگساژ مو رنگ ضعیف شده از تناژ رنگ مورد نظر ترکیب شده با آب است و برای بانوان عزیزی که نمی خواهند دوباره رنگ یا دکلره کنند بسیار مناسب است.

 رنگساژ مو چیست؟

ماندگاری رنگساژ مو

خانم‌هایی که در نظر دارند رنگ موی خود را تغییر دهند، از مواد رنگ دهنده برای این کار استفاده می‌کنند. چیزی که مدل رنگ کردن‌ها را متمایز می‌کند، این است که چقدر دوام می‌آورند و چگونه موها را رنگ می‌کنند. رنگساژ مو نیز جزو یکی از شیوه‌های رنگ کردن مو می‌باشد که به صورت نیمه دائمی به ساقه مو نفوذ می‌کنند و مانند رنگ‌های موقت با آب شسته نمی‌شوند. رنگ‌های نیمه دائمی معمولاً به صورت مایع، ژل یا آئروسل وجود دارند. رنگ‌های موقت از ترکیباتی با مولکول‌های بزرگ ساخته می‌شوند و به تغییر فوری رنگ موهای شما کمک می‌کنند. اگر می‌‌خواهید رویش مجدد را رنگ کنید، موهای قرمز یا سبز را بپوشانید، می‌ توانید از رنگساژ مو استفاده کنید.

 انواع رنگساژ مو

رنگساژ مو در انواع مختلفی وجود دارد که پرطرفدارترین آنها عبارتند از:

 • رنگساژ نقره‌ای یخی
 • رنگساژ آبی یخی
 • رنگساژ طلایی
 • رنگساژ زیتونی
 • رنگساژ کرم
 • رنگساژ صورتی
 • رنگساژ قرمز
 • رنگساژ دودی
انواع رنگساژ مو

تفاوت رنگساژ با رنگ مو

تفاوت رنگساژ مو با رنگ کردن مو شامل مواردی می‌باشد که مهم ترین آنها در اینجا آورده شده است:

 • اولین فرق رنگ مو با رنگساژ غلظت آن می‌باشد. همانطور که اشاره کردیم، برای ترکیب رنگساژ از ترکیب اکسیدان و آب استفاده می‌ شود؛ اما رنگ موها نیازی به آب ندارد و فقط با اکسیدان ترکیب می‌شود.
 • برای رنگ کردن مو، لازم نمی‌باشد تا موها نم ‌دار باشند و رنگ روی موی خشک قرار می‌گیرد؛ اما برای اینکه موها را رنگساژ کنید، باید موهایتان مرطوب باشد.
 • رنگ مو می‌تواند رنگ موها را تغییر بدهد؛ اما رنگساژ بیشتر برای تغییر آنی رنگ فعلی و شفافیت موها استفاده می‌شود.
 • رنگ مو دوام بیشتری دارد، در حالی که رنگساژ نهایت دو تا سه هفته روی مو باقی می‌ماند.
 • رنگساژ مو چون ضعیف تر است و مدت کوتاهی باید روی سر بماند، فقط روی موهای روشن نتیجه می‌دهد، اما رنگ مو روی موهای تیره و روشن عمل می‌کند.

نکات مهم رنگساژ مو

 • رنساژ کلمه درست این کار است ولی چون بین خانم ها رنگساژ جا افتاده است آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس با کلمه رنگساژ برای هنرجویان عزیز به ذکر نکات آن می پردازد.
 • مقدار اکسیدان استفاده شده و رنگ حتما باید یکسان باشند.
 • واریاسیون در صورت نیاز ضروری استفاده شود، مثلا در صورتیکه رنگ موی شما تناژ نارنجی یا زردی دارد می توانید از واریاسیون بنفش یا شرابی برای خنثی کردن آن استفاده نمایید.
 • ترکیب رنگها را اگر آشنایی داشته باشید به سادگی می توانید در رنگساژ در صورت داشتن موی بلوند رنگ موی خود را به هر رنگ دلخواه تغییر دهید. آموزش راز تغییر به صورت کارآمد است.
 • برای رفع زردی رنگ ها نیز می توانید از شامپوی ضد زردی مو استفاده نمایید.
 • برای رنگساژ حتما روی موهای خشک انجام دهید و آب موهای خود را کاملا بگیرید تا دوام آن روی موهای شما بیشتر باشد.

رنگساژ مو با انواع واریاسیون در آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس شرق تهران

نحوه ساخت رنگساژ

یک چهارم تیوپ رنگ مرتبط با موهایتان (برای موهای بلوند رنگ شماره 8 تا 10) بستگی به روشنی مو را با مقدار 75 سی سی اکسیدان شماره یک و به مقدار اکسیدان، آب مخلوط کنید. در آخر ترکیب رنگ باید رقیق تر از رنگ اصلی که روی موهایتان زده اید باشد. حالا روی موها با قلم موی رنگ لایه به لایه پخش کنید. برای موهای دکلره حدود یک الی دو دقیقه و برای موهای رنگ شده یک ربع کافی است.

روش رنگساژ کردن مو

برای رنگساژ کردن مو روش‌های متداولی وجود دارد که آرایشگران از آن استفاده می‌کنند. به دلیل رقیق بودن مواد رنگساژ، آرایشگر باید توجه کند که این مواد را به آرامی و به کمک یک براش مخصوص، لابه لای موها قرار بدهد تا تمامی قسمت‌های مدنظر رنگ بگیرد. رنگساژ به دلیل عدم نفوذ به لایه‌های زیرین مو، قسمت‌هایی که دکلره نشده و یا روشن نیست را رنگ نمی‌کند؛ اما برای احتیاط پیشنهاد می‌کنیم افرادی که موهای روشن تری دارند، در زدن رنگساژ دقت نمایند. روش معمول و راحت دیگر آن به این صورت است که سر را در جایگاه مخصوص شستشو قرار داده و رنگساژ را روی موها ریخته و به مدت 5 دقیقه ماساژ می‌دهیم. این روش آسان تر و بهتر است.

روش رنگساژ کردن مو

آموزش رنگساژ مو در خانه

برای درست کردن رنگساژ با کمک رنگ مو در منزل، در ابتدا رنگی را انتخاب نمایید که یک شماره تیره تر از رنگ دکلره شما باشد. سپس مقدار یک چهارم از رنگ موی مدنظرتان را با ۷۵ میلی لیتر اکسیدان شماره ۱ یا ۶ و همان مقدار آب مخلوط کنید. دقت نمایید که غلظت به دست آمده باید کمتر از غلظت رنگ مو باشد.

روش ساخت رنگساژ مو برای رنگ موهای مختلف

برای تهیه رنگساژ مو یک چهارم از تیوپ رنگ را خالی و با 75 سی سی اکسیدان شماره 1 و همان مقدار آب ترکیب کنید. بعد این ترکیب رقیق شده را روی همه قسمت‌های مو مالیده و شانه بزنید و بعد از 15 دقیقه موها را آبکشی نمایید. اگر برای مش کردن قرار است رنگساژ کنید، زمان ماندگاری یک دقیقه می‌باشد، نحوه رنگساژ کردن روی کلاه مش مانند شامپو زدن می‌باشد.

برخی فرمول‌های رایج ساخت انواع رنگساژ مو

 • زیتونی: دکلره پایه ۸ + رنگ موی زیتونی ۱۰ سانت+ واریاسیون سبز ۳ سانت+ اکسیدان شماره ۱  ۳۰ میلی لیتر
 • دودی: رنگ بلوند روشن ۱۰ سانت+ واریاسیون دودی  ۱۰ سانت+ اکسیدان شماره ۱ ۳۰ میلی لیتر
 • طلایی: دکلره پایه ۹ رنگ طلایی ۱۰ سانت+ اکسیدان شماره 1 ۳۰ تا ۵۰ سانت
 • صورتی: رنگ بلوند دودی روشن 10 سانت+واریاسیون دودی 10 سانت+ رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز 10 سانت+ اکسیدان شماره 1 30 میل
 • یخی: آخرین درجه دکلره+ رنگ بلوند نقره‌ای ۱۰ سانت+ واریاسیون نقره‌ای ۳ سانت+ واریاسیون خاکستری ۳ سانت+ اکسیدان شماره ۱ ۳۰ میلی لیتر

ساخت انواع رنگساژ مو

رنگساژ برای مو مضر است؟

رنگساژ مو به علت داشتن خاصیت ضعیف از رنگ مو دارد برای موها کاملا بی ضرر است و موها را شفاف می کند و میتوانید تناژهای نزدیک رنگ موی خود را در طیف متنوعی نیز ایجاد کنید.

نکات مهم در رنگساژ کردن مو

برای اینکه بخواهید یک رنگساژ عالی داشته باشید، نکات مهمی است که باید رعایت کنید. شما باید مقدار اکسیدان استفاده شده را با رنگ یکسان کنید. همچنین در صورتی که نیاز به استفاده از واریاسیون دارید، حتما استفاده از آن را فراموش نکنید؛ زیرا ممکن است موهای شما تناژ نارنجی و یا زرد پیدا کند. اگر موهای شما زرد است، حتما مقداری از شامپوی ضد زردی را با رنگساژ مخلوط نمایید. رنگساژ را روی موهای خشک قرار بدهید و دقت کنید که حتما قبل از انجام این کار، آب موهای خود را کاملا بگیرید.

مزایای رنگساژ مو

 • نسبت به رنگ، آسیب کمتری به موها می‌زند.
 • این کار در مدت زمان کم انجام می‌شود.
 • موها را درخشان و شفاف می‌کند.
 • به راحتی در منزل انجام می‌شود.

معایب رنگساژ مو

 • ماندگاری آن خیلی کم است.
 • بر بروی موهای تیره اثری ندارد.
 • رنگساژهای روشن روی موهای تیره به میزان زیاد،  می تواند به مرور زمان موهای تیره را روشن کند.

 ماندگاری رنگساژ مو

ماندگاری رنگساژ زیاد نیست و به همین دلیل اگر به دنبال یک رنگ دائمی تر هستید، پیشنهاد می‌کنم که از این روش استفاده نکنید. تاثیر رنگساژ بر روی موها، از یک هفته تا سه هفته می‌باشد که بستگی به میزان شستشوی مو دارد.

رنگساژ روی موی خشک یا خیس

خیس بودن موها ممکن است چند فایده و چند عیب داشته باشد. به طور مثال زمانی که شما موهایتان را در حالت خیس رنگساژ می‌کنید، رنگ به طور مساوی بر تمامی ساقه‌ها می‌نشیند. همچنین کوتیکول‌های مو باز است و می‌تواند جذب بیشتر داشته باشد. اما خیس بودن موها ممکن است رنگساژ را کمی روشن تر کند و رنگ دلخواه به دست نیاید. همچنین موهای خیس، بیشتر در معرض آسیب‌های جدی هستند. پس دقت نمایید.  
برای رنگساژ مو، نیاز به مهارت و لوازم مخصوص است. اگر شما مهارت لازم را در این کار ندارید، بهتر است که از یک متخصص کمک گرفته تا به موهایتان آسیب نرسانید.
 
 
سخن پایانی
اگر علاقمند به آموزش رنگ و مش مو به صورت تخصصی هستید، می‌توانید در دوره های حرفه‌ای آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس شرکت کرده و در نهایت مدرک فنی حرفه‌ای بگیرید.

در صورت داشتن ابهام یا سوال در زمینه رنگ و مش یا رنگساژ در قسمت نظرات بیان کنید تا آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس در اولین فرصت به شما پاسخ بدهد.

3/5 - (2 امتیاز)

2 پاسخ

  1. سلام پایه بالای دکلره نسبت به مقاومت مو انجام میشه سلامت مو مهم‌ترین میباشد بعد پایه بالا را با شارژ مجدد می‌توانند به دست بیاورید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جدیدترین مطالب آموزشی

جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها