سالن زیبایی لیلا خانی

اوزون تراپی مو چیست و چطور انجام می شود؟

اوزون تراپی مو
فهرست مطالب

اوزون تراپی مو یک روش متداول و محبوب برای ازبین‌بردن مشکلات پوست سر و مو است. در این شیوه متداول که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است، از دستگاهی استفاده می‌گردد که اکسیژن روتین را به اوزون یا همان گاز  O3 تبدیل کرده و سپس می‌تواند نرخ فولیکول‌های مو را افزایش داده و به جهت پیشگیری از بروز انواع موخوره، خشکی موی سر، شوره، شکنندگی و همین‌طور ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این گاز آبی‌رنگ و با بوی تند، آلوتروپ بسیار ناپایدار اکسیژن است. به طور طبیعی در جوی که کره زمین را احاطه کرده است، به‌عنوان یک پوشش محافظ وجود دارد که تابش مضر خورشید را جمع‌آوری کرده و از رسیدن اشعه‌های مضر خورشید به اطراف زمین جلوگیری می‌کند. در دنیا تکنیک‌های زیادی برای تراپی و احیای موهای آسیب دیده مورداستفاده قرار می‌گیرند که اوزون تراپی مو یکی از آنهاست.

اوزون تراپی مو چیست و چگونه انجام می‌شود؟

اوزون تراپی مو چیست

این درمان در جهان بسیار محبوب بوده و اساساً شامل تزریق اوزون به بدن پس از ترکیب آن با مایعات و گازهای دیگر است. اگر برای شما این سوال مطرح شده که اوزون تراپی مو چطور انجام می‌شود؛ باید بگوییم که در درجه اول از یک دستگاه مخصوص استفاده خواهد شد. این  دستگاه از تجهیزات بروز، مدرن و مورد تایید FDA محسوب می‌شود.

 گاز اکسیژن فعال در حالت کاملاً کنترل شده به سر فرد متقاضی و کسی که مایل به دریافت درمان اوزون تراپی مو است تزریق می‌گردد. پس از آن افزایش خون‌رسانی صورت می‌پذیرد که بر مبنای آن، پوست سر رشد و ضخامت موی سر بهبود پیدا می‌کند. در این روش، اتم اکسیژن با خاصیت اکسیداسیون، به‌مراتب قوی‌تر از چیزی که در جو وجود دارد، از میان فولیکول‌های تضعیف شده مو گذر کرده و وارد ساقه و در نهایت ریشه می‌شود.

این موضوع سبب از بین‌رفتن میکروب‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و در نهایت تمامی مواد مضری می‌گردد که جلوی رشد عادی مو را گرفته و باعث مشکلاتی همچون شوره، خشکی و پوسته‌پوسته شدن می‌شوند. این روش درمانی، علاوه بر تحریک فولیکول‌های مو برای رشد طبیعی مو، موها را صاف‌تر، براق‌تر و شوره سر را کاهش می‌دهد.

فواید اوزون تراپی موی سر

ریزش مو وضعیتی است که میلیون‌ها مرد و زن را در سراسر جهان تحت‌تأثیر قرار داده است. اگرچه مانند سایر بیماری‌های جدی بر بدن تأثیر نمی‌گذارد، با این ‌وجود عامل اصلی نگرانی در تغییرات ظاهری است که از نظر روانی افراد را درگیر خودش می‌کند. در مردان، ریزش مو ممکن است با عقب‌نشینی خط مو شروع شود و به شرایط شدیدتری مانند طاسی الگوی مردانه و در نهایت طاسی کامل منجر شود. در خانم‌ها، ریزش مو زمانی قابل‌توجه می‌شود که مو شروع به نازک شدن می‌کند و در طی یک دوره زمانی، پوست سر دیده می‌شود.

استفاده از این روش درمانی مزیت‌های زیادی خواهد داشت که از جمله آنها می‌توان به اشاره کرد:

 1. امکان تقویت افزایش خون‌رسانی در مسیرهای موازی و همین‌طور جاهایی که خط رویش تضعیف گردیده است.
 2. جلوگیری از بروز حساسیت‌های  پوستی، خشکی و خارش و یا قرمزی پوست سر
 3. تمیزکردن و ازبین‌بردن عمق پوست از مواد شیمیایی بخصوص پس از کراتینه‌ها و انواع روش‌های ترمیمی
 4. کمک به درمان انواع موخوره چه در خانم‌ها و چه در آقایان، آماس، طاسی و…
 5. افزایش شادابی حداکثری پوست و موی سر
 6. پر پشت کردن موها با توجه به افزایش ضخامت هر تای مو و تقویت بافت و ریشه
 7. جلوگیری از بروز زبری و حالت خوردگی مو پس از هر بار حمام و شستشو

عوارض اوزون تراپی مو

عوارض اوزون تراپی مو

البته که در مورد بررسی روش‌های درمانی، ضروری است حتماً عوارض احتمالی را نیز مورد بررسی قرار دهید. فراموش نکنید که همیشه این عوارض، بر اساس نوع مواد، کیفیت انجام و همین‌طور شرایط شخص، می‌تواند متفاوت باشد. پس طبیعی است که بخشی از این عوارض افرادی که حساسیت‌های پوستی دارند را درگیر کند.

در مواردی، سوزش چشم سطحی، سرفه‌های محدود، حالت تهوع، استفراغ و یا حتی سردردهای ملایم دیده شده است. استعمال آن روی سر و پوست معمولاً دردی به همراه نخواهد داشت. درصورتی‌که در این مورد نگران هستید، می‌توانید به جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض اوزون تراپی موی سر، اطلاعات لازم را از تکنسینی که قصد انجام آن را دارد، کسب کنید.

اوزون تراپی مو چند جلسه است؟

همیشه صحبت در مورد عوارض، میزان ماندگاری روش‌های درمانی و صد البته تعداد جلسات درمانی، به موارد زیادی بستگی دارد و توضیح دراین‌خصوص، نیاز به بررسی فاکتورهای کلیدی زیادی دارد. در درجه اول باید بدانید که تعداد جلسات مورد نیاز اوزون تراپی به:

 • شدت آسیبی که به مو وارد شده است.
 • تراکم و حجم مو
 • اندازه طولی مو
 • نتیجه دهی و همین‌طور کیفیت روند درمانی ارائه شده توسط کلینیک‌ها

بستگی خواهد داشت. البته معمولاً بیشتر مشکلاتی که با این روش درمانی قابل‌حل هستند، ظرف 3 الی 4 جلسه قابل‌کنترل و بهبود خواهند بود. فراموش نکنید که اوزون تراپی یک درمان عالی برای موخوره، شوره‌های شدید سر، کنترل و جلوگیری از ریزش مداوم و همین‌طور تقویت ساقه و ترمیم ریشه مو در نظر گرفته می‌شود. بخصوص کسانی که پیاز موی ضعیفی دارند، می‌توانند روی درمان اوزون تراپی مو حساب ویژه‌ای باز کنند.

 ماندگاری اوزون تراپی مو چقدر است؟

در مورد ماندگاری اوزون تراپی مو هم سوالاتی مطرح می‌شود که در این مورد باید گفت بسته به شرایطی که فرد دارد، جنسیت او، رده سنی و همین‌طور کیفیت سرویسی که توسط کلینیک‌ها ارائه می‌شود، همه چیز وابسته به موارد مختلف خواهد بود.

بااین‌حال، بر اساس نتایج مختلفی که در مراکز تخصصی درمان اوزون تراپی موی سر به‌دست‌آمده است؛ می‌توان گفت که این نتیجه درمانی تا حدود 3 ماه یا صد روز، همچنان حفظ خواهد شد. البته که مراقبت‌های شما پس از درمان نیز روی این مسئله تأثیر می‌گذارد. معمولاً کلینیک‌ها و یا متخصصانی که این روش درمانی را ارائه می‌دهند، یک نسخه از پرهیزها و انواع شامپوها و شوینده‌هایی که شخص باید استفاده کند، تجویز می‌کنند.

اوزون تراپی مو برای چه کسانی مناسب است؟

اوزون تراپی مو

یکی از سوالات مهم و اساسی که در مورد انجام اوزون تراپی مو مطرح می‌شود، نتیجه‌بخشی آن است. اگر مایل به انجام درمان اوزون تراپی مو هستید؛ با خواندن توضیحاتی که در ادامه به شما شرح می‌دهیم همراه باشید.

ریزش مو می‌تواند ژنتیکی باشد و دلایل متعددی نیز می‌تواند باعث آن شود. در مردان، این بیماری توسط هورمون هیدرو تستوسترون یا DHT ایجاد می‌شود. با افزایش سن، DHT افزایش‌یافته و تجمع می‌یابد، مو و همچنین فولیکول آن را از بین می‌برد. این هورمون فقط در مردان وجود دارد اما تا حدی می‌توان جلوی بروز مشکلات جدی‌تر را گرفت.

درصورتی‌که با نواقصی مانند کم‌شدن تراکم موی سر، کاهش نرخ در هر سانتی‌متر پوست و… مواجه هستید، استفاده از اوزون تراپی مو می‌تواند نتیجه‌بخش باشد. بخصوص ریزش موی پس از بارداری، کمبود آهن و روی، درمان‌های غیر متداولی که عموماً مو را آسیب می‌زنند، می‌توانند سبب بروز نواقصی در رشد موی سر شوند که تا حد زیادی با استفاده از این درمان، می‌توان جلوی آن‌ها را گرفت.

قیمت اوزون تراپی موی سر چقدر است؟

بی شک، یکی از پرتکرارترین سؤالات و یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌هایی که مطرح می‌شود، مرتبط با قیمت و هزینه اوزون موی سر خواهد بود. برای مشخص‌کردن و تعیین قیمت، لازم است که هر کلینیک:

 • میزان آسیب موی سر
 • تعداد جلسات مورد نیاز
 • موارد مورد استفاده و…

را بررسی کرده و در نهایت نتیجه را به شما اعلام کند. ممکن است برخی افراد صرفاً با یک جلسه درمانی، بتوانند مشکل خود را حل کنند. در برخی شرایط نیز تعداد جلسات اوزون تراپی موی سر تا 7 جلسه نیز به طول می‌انجامد. موضوع مهم دیگری که باید در مورد قیمت اوزون تراپی مو به یاد داشته باشید، نوع دستگاه مورد استفاده است.

انواع دستگاه اوزون تراپی

دستگاه اوزون تراپی

در حال حاضر و در بازار ایران، امکان استفاده از سه نوع متداول دستگاه اوزون تراپی وجود دارد. مدل‌های:

 • اوزون تراپی سه لامپی
 • انواع دستگاه‌های دو و تک لامپی

باتوجه‌به توان‌های کاری مختلف عرضه می‌شوند. دقت داشته باشید که قیمت استفاده هر کدام از دستگاه‌ها با هم متفاوت است، اما این سیستم‌ها صرفاً از نظر میزان خنک‌کنندگی با هم تفاوت دارند. مقدار گرمایشی که به ساختار مولکولی موی سر شما اضافه می‌کنند در تمامی مدل‌ها از تک لامپ اوزون تراپی تا سه لامپ یکسان خواهد بود.

از طرفی به این مسئله دقت داشته باشید که هزینه پایین اوزون تراپی موی سر به طبع می‌تواند نتایج منفی داشته باشد و در این مورد کافی است از ضرب‌المثل قدیمی: هیچ ارزانی بی‌حکمت نیست پیروی کنید. ازآنجایی‌که این روش درمانی بسیار هم حساس خواهد بود؛ در نتیجه انتظار نمی‌رود که در هنگام انجام آن، به سراغ کلینیک‌های ناشناخته و نامعتبر بروید. پیشنهاد می‌کنیم که حتماً تمامی مجوزهای فعالیتی مجموعه مذکور را در این مورد بررسی کنید.

مراقب مراکز نامعتبر و غیرمجاز اوزون تراپی باشید

چیزی که ریزش مو را به یکی از نگران‌کننده‌ترین شرایط تبدیل می‌کند، تأثیر آن بر اعتمادبه‌نفس و تصویر فرد از خود است. ازآنجایی‌که باعث می‌شود فرد مسن‌تر از آنچه هست به نظر برسد، افراد با نگرانی به دنبال درمان‌های مؤثر برای مبارزه با آن هستند که اغلب با موفقیت کم یا ریزش مکرر مو مواجه می‌شوند.

اوزون تراپی یک درمان جایگزین ایمن و مؤثر است که هزاران بیمار را از داروهای پرزحمت و عوارض جانبی آنها نجات می‌دهد. البته به شرطی که حتماً توسط یک مجموعه معتبر و با پرسنلی متخصص در این حوزه انجام شود در غیر این صورت باید منتظر عوارض آن باشید.

جمع‌بندی

اوزون تراپی برای ریزش مو باید با راهنمایی یک متخصص پوست انجام شود تا مقدار مناسبی اوزون برای اکسید شدن مو و پوست سر داده شود. در این مقاله در مورد مزیت‌ها و معایب اوزون تراپی موی سر، نحوه انجام آن و دستگاه‌های مورد استفاده در این روش درمانی صحبت کردیم.

یکی از مهم‌ترین نکات در مورد آن، امکان نتیجه‌گیری در کوتاه‌ترین زمان ممکن خواهد بود. قطعاً مشابه بسیاری از اعمال جراحی، عوارض جدی و خاصی ندارد و در بیشتر افراد، به‌هیچ‌عنوان سبب به‌وجودآمدن حساسیت نمی‌شود. درصورتی‌که قصد انجام اوزون تراپی مو را دارید؛ حتماً به سراغ مراکز معتبر و شناخته شده با پرسنل مجرب و متخصص بروید؛ به‌هرحال ریسک در چنین مواردی، می‌تواند به قیمت آسیب‌زدن به پوست سر، مو و همین‌طور نواقص و مشکلات بیشتری شود.

اگر دوست دارید در این روش و سایر تکنیک‌های تراپی و احیای مو از جمله بوتاکس مو، پروتئین تراپی مو و… متخصص شوید، می‌توانید در دوره‌های آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس شرکت کرده و با دریافت مدرک معتبر وارد بازارکار حرفه‌ای شوید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جدیدترین مطالب آموزشی

جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها