سالن زیبایی لیلا خانی

چگونه یک سالن زیبایی بی نقص افتتاح کنیم؟

فهرست مطالب

افتتاح سالن زیبایی یک راه حل عالی برای استفاده از استعداد و مهارت های خود در زمینه آرایشگری است که از این طریق می توانید به دیگران در زیباتر شدن کمک کنید! برای اینکه آرایشگاهی که باز می کنید بهترین موقعیت را از نظر مکان، جذب مشتری و … داشته باشد لازم است به چند نکته مهم و اساسی در این زمینه توجه داشته باشید.

قبل از هر تصمیمی باید این را بدانید که افتتاح کردن سالن زیبایی یعنی راه اندازی یک کسب و کار! این کسب و کار ممکن است در ابتدا و سال های اولیه سود زیادی برایتان نداشته باشد و بعد از گذشت این مدت زمان، به تدریج درآمد زایی و سود دهی آن آغاز خواهد شد. در ادامه با آموزشگاه آرایشگری زنانه فنی حرفه ای گل گیس از بهترین آموزشگاه های ارایشگری در تهران همراه باشید.

تمام هزینه ها را در نظر بگیرید

در ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشید که تا چه مدت می توانید بدون هیچ درآمدی کار کنید و هزینه های مربوط به راه اندازی آرایشگاه را تامین نمایید؟

هزینه هایی که برای اجاره مکان آرایشگاه، هزینه دکوراسیون، هزینه خرید لوازم و تجهیزات اولیه و … را در نظر بگیرید.

هزینه های مربوط به کسب مجوز، آموزش، حقوق و دستمزد کارکنان و … را محاسبه کنید.

هزینه های مربوط به هر خدمات آرایشی مانند رنگ مو، کوتاهی مو، اصلاح، خدمات مانیکور ناخن، کاشت ناخن و … را محاسبه کنید و سپس متناسب با آن نرخ انجام خدمات به مشتریان را محاسبه کنید.

برای تمام خدماتی که قرار است در سالن زیبایی خود ارائه دهید نرخ مشخصی تعیین کنید و آن را در اختیار مشتریان خود قرار دهید.

برای شروع کار بهتر است نرخ های بسیار بالا برای خدمات خود تعیین نکنید. قیمت خدمات سالن های آرایشی مشابه که در محدوده شما هستند را پرس و جو کنید و شما نیز در همان رنج قیمت های خود را تعیین نمایید.

کسب مجوز برای فعالیت سالن زیبایی

برای راه اندازی آرایشگاه و سالن زیبایی لازم است مجوز رسمی که توسط اتحادیه های آرایشگری صادر می شوند را داشته باشید. برای دریافت مجوز باید ابتدا مدرک معتبر که نشان دهنده مهارت شما در حرفه آرایشگری است را داشته باشید.


برای اطلاعات کامل مدارک تاسیس سالن زیبایی حتما این مقاله آموزشگاه آرایشگری زنانه فنی حرفه ای ما را مطالعه نمایید و دوباره ادامه دهید:

مدارک لازم برای گرفتن مجوز سالن زیبایی

مدارک لازم برای گرفتن مجوز سالن زیبایی


مدارک لازم جهت تاسیس آرایشگاه زنانه

افتتاح سالن زیبایی بی نقص در آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس شرق تهران(تهرانپارس)

 • فتوکپی سند مالکیت از تمامی صفحات برابر اصل. (مالک یا مستاجر فرقی نمی کند باید داشته باشند.
 • فتوکپی پایان کار تجاری یا اداری برابر اصل.
 • اجاره نامه ی بنگاهی (اجاره نامه باید با کد رهگیری باشد.
 • برابر اصل (شغل آرایشگری و طبقه قید شود. اجاره نامه به نام متقاضی دارای تاریخ اعتبار و مطابق با پلاک ثبتی سند تنظیم شود.
 • فتوکپی گواهی نامه مهارتی
 • فتوکپی شناسنامه از تمام صفحات و فتوکپی کارت ملی (پشت و رو) برابر اصل .
 • رضایت محضری همسر (در صورت مجرد بودن رضایت محضری پدر و یا در صورت مطلقه بودن، فتوکپی تمام صفحات طلاق نامه و یا فتوکپی گواهی فوت پدر و یا همسر.
 • فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی
 •  8قطعه عکس 4×3
 • کپی فیش تلفن آرایشگاه

از تمامی مدارک قید شده کپی برابر اصل باید تهیه گردد؛ تمامی موارد برابر اصل باید در دفترخانه انجام پذیرد.

بهتر است برای تمام خدماتی که قرار است در سالن زیبایی خود ارائه دهید یک مدرک معتبر و تایید شده از سازمان فنی و حرفه ای داشته باشید. با این کار مشتریان اعتماد بیشتری به فعالیت شما خواهند داشت.

معمولا تمام افرادی که در آرایشگاه ها مشغول به کار هستند باید کارت بهداشت داشته باشند و تمام دستورالعمل هایی که اداره بهداشت برای این افراد و سالن های زیبایی مشخص کرده است را رعایت کنید.


مقاله مرتبط : ارزش مدرک فنی حرفه ای بین المللی در آموزشگاه آرایشگری

ارزش مدرک فنی حرفه ای بین المللی در آموزشگاه آرایشگری


انتخاب موقعیت مکانی خوب برای افتتاح آرایشگاه

مکان و موقعیت سالن زیبایی نقش بسیار مهمی در درآمدزایی آن خواهد داشت! برای انتخاب موقعیت مکانی بسیار عالی برای آرایشگاه خود لازم است به چند نکته توجه داشته باشید.

 1. آرایشگاه خود را در مکانی پر رفت و آمد و یا نزدیک به فروشگاه هایی که اغلب مردم و به ویژه خانم ها ( مانند فروشگاه مواد غذایی ) از آن بازدید می کنندافتتاح کنید.
 2. سعی کنید محلی را برای افتتاح سالن زیبایی خود در نظر بگیرید که دسترسی آسانی داشته باشد. پرترافیک بودن آن منطقه و یا نبود پارکینگ مناسب در نزدیکی آرایشگاه ممکن است باعث عدم انتخاب سالن زیبایی توسط مشتریان شود!
 3. آرایشگاه خود را در مکانی افتتاح کنید که سالن زیبایی دیگری در نزدیکی آن وجود نداشته باشد و یا اینکه فاصله بین آن ها زیاد باشد. به عبارت دیگر هیچگونه فضای رقابتی برای خود ایجاد نکیند!

استخدام پرسنل واجد شرایط و متخصص

افتتاح سالن زیبایی بی نقص در آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس شرق تهران(تهرانپارس)

بهتر است کار خود را از زمان شروع حرفه ای آغاز کنید و از افراد متخصص و آموزش دیده برای کار آرایشگری و دیگر خدمات آرایشی استفاده کنید. هرچه خدمات آرایشی که به مشتریان خود ارائه می دهید تخصصی و اصولی باشد مطمئنا مشتریان ثابت و بیشتری خواهید داشت.

قبل از شروع کار پرسنل بهتر است درباره شرایط کار، ساعات کاری و نحوه دریافت حقوق و دستمزد با آن ها صحبت کنید و در صورت لزوم قرار داد تعریف شده ای بین خود داشته باشید.

فضای تمیز، شیک و ایمن برای آرایشگاه ایجاد کنید

سالن های زیبایی حرفه ای معمولا دارای فضای بسیار تمیز، شیک، آرامش بخش و مطمئنی هستند و بهترین خدمات را به مشتریان خود ارئه می دهند.  پاکیزگی یکی از مهم ترین بخش های مربوط به آرایشگاه است که می تواند مشتریان را به خود جذب کند. از تمیز و پاکیزه بود تمام تجهیزات، لوازم و … اطمینان حاصل کنید.

ابزارها و وسایلی که برای کار آرایشگری استفاده می کنید را از بهترین و باکیفیت ترین برندها انتخاب کنید و از طریق مشتریان خود را حفظ نمایید.

استفاده از موسیقی آرام، نورپردازی زیبا، اتاق انتظار با ظرفیت مناسب، دکوراسیون شیک و مدرن و … همگی نقش مهمی در جذب مشتری خواهند داشت.

طیف گسترده ای از خدمات آرایشی و زیبایی را ارائه دهید

بسیاری از خانم ها ترجیح می دهند تمام کارهای آرایشی و زیبایی خود مانند کوتاه کردن مو، رنگ کردن موها، کاشت ناخن یا مانیکور و پدیکور و … را در یک مکان انجام دهند و از این طریق در زمان خود صرفه جویی کنند.

پیشنهاد می شود برای هر خدمات آرایشی مانند میکاپ، شینیون، مانیکور، کوتاهی مو، رنگ کردن مو و … که قرار است در سالن زیبایی خود ارائه دهید، یک فضای مجزا داشته باشید. با این کار مشتریان بیشتری خواهید داشت.

رضایت مشتریان خود را حفظ کنید

حفظ رضایت مشتریان مهم ترین توصیه در افزایش شهرت سالن زیبایی و آرایشی خواهد بود. بهترین ابزار برای بازاریابی آرایشگاه ها استفاده از مهارت های زبانی است. خوش صحبت باشید و اطلاعات به روز و جدید را در رابطه با مراقبت از پوست و مو، مدل آرایش، مدل مو و … در اختیار مشتریان خود قرار دهیدو با راهنمایی های خود کمک کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشند  و در نهایت انتخاب را به عهده مشتری بگذارید.Bottom of Form

 استفاده از یک تم مناسب برای دکور سالن زیبایی

افتتاح سالن زیبایی بی نقص در آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس شرق تهران(تهرانپارس)

در صورتی که بخواهید مشتری زیادی جذب کرده و مشتری هایتان از بودن در سالن زیبایی شما احساس رضایت داشته باشند، باید یک تم مناسب برای دکور خود انتخاب کرده و از رنگ ها و طرح های مناسبی استفاده کنید. تمام انتخاب های خود را روی کاغذ آورده و با چند نفر مشورت کنید. سپس  با توجه به بودجه و سلیقه خود تصمیم بگیرید. البته شرکت های مشاوره دکوراسیون که به صورت تخصصی در زمینه دکور سالن زیبایی فعالیت می کنند خیلی بهتر می توانند شما را راهنمایی کنند تا با استفاده از رنگ و نور مناسب محیط دلنشینی را برای مشتریان سالن زیبایی خود فراهم کنید.

  تجهیزات

یک لیست از تجهیزاتی که حتما باید خریداری کنید، تهیه کنید. در این مرحله نیازی به نگرانی در مورد محل قرار دادن لوازم نیست و تنها لیست وسایل ضروری را تهیه کنید. پس از تهیه لیست نیز به مراکز خرید مراجعه کرده و بار دیگر لیست خود را چک کنید تا چیزی از قلم نیفتاده باشد. در صورتی که یک وسیله خاص ضروری نبوده و مناسب بودجه شما نبود می توانید از آن عکس گرفته و مدتی پس از راه اندازی سالن زیبایی آن را خریداری کنید.البته  شرکت هایی که در زمینه دکوراسیون سالن های زیبایی فعالیت می کنند معمولا مسئولیت خرید و چیدمان تجهیزات را هم به عهده می گیرند.

برای راه اندازی یک سالن زیبایی معمولا وسایل زیر مورد نیاز است:

 •  صندلی میکاپ
 • آینه
 • صندلی اصلاح
 • مبل انتظار
 • صندلی پدیکور
 • تخت اپیلاسیون
 • کابین دوش
 • تخت ماساژ
 •  میز ناخن
 • سرشور
 • کمد وقفسه
 • جالباسی و یا کمد لباس برای مشتریان
 • کامپیوتر
 • نرم افزار حسابداری
 • دستگاه کارتخوان
 •  تلویزیون
 • آب سرد کن

انتخاب اسم سالن زیبایی

یکی از مهم ترین مراحل برای بازگشایی یک سالن زیبایی انتخاب اسم مناسب است. بنابراین باید اسمی انتخاب کنید که روی پوسترها، کارت های تبلیغاتی و در میان دیگر سالن ها متمایز بوده و آهنگ مناسبی نیز داشته باشد.

  استخدام پرسنل

شغل آرایشگری در دسته فعالیت های خدماتی قرار دارد .پس موفقیت سالن زیبایی شما خیلی بستگی به کیفیت خدمات شما دارد و کیفیت خدمات بستگی به پرسنل سالن زیبایی شما دارد.بسیاری از سالن های زیبایی تازه تاسیس تا مدت زیادی درگیر استخدام آرایشگران حرفه ای و تکمیل کادر سالن زیبایی خود هستند. اگر استخدام دقیق و برنامه ریزی شده پیش نرود مدیر سالن زیبایی تا مدت زیادی در چرخه باطل بین پیدا کردن پرسنل حرفه ای و جذب مشتری گرفتار می شود.چرا که اکثر آرایشگران حرفه ای به صورت درصدی کار می کنند و تا زمانی که سالن زیبایی شما شناخته شود و مشتریان شما افزایش پیدا کند چند ماهی زمان می برد در این مدت درآمد پرسنل برایشان جذاب نیست و ممکن است همکاری خود را با شما قطع کنند و شما تا پیدا کردن پرسنل حرفه ای دیگرممکن است مشتریانی که از خدمات نفر قبلی راضی بوده اند را از دست بدهید.پس از مدت زمانی که سالن شما مشغول دکور شدن است تبلیغات خود را برای استخدام شروع کنید.می توانید با عضویت در شبکه اجتماعی مخصوص آرایشگران،تبلیغ استخدام خود را به گوش آرایشگران حرفه ای برسانید.

  تبلیغات

از مهمترین مسائلی که قبل از افتتاح سالن زیبایی خود باید به آن فکر کنید تبلیغات است.
اولین مرحله بعد از انتخاب اسم، طراحی لوگو سالن زیبایی شماست. اسم و لوگو سالن زیبایی شما، اولین نماینده شما است که احساس و اطلاعاتی را در ذهن مخاطب به وجود می آورد.حتما در انتخاب لوگو سالن زیبایی با چندین متخصصان تبلیغات و گرافیست صحبت کنید و توجه داشته باشید اسم و لوگو شما باید قابلیت ماندگاری طولانی را داشته باشد. اسم ها و طرح هایی که با مد عوض می شوند مناسب شما نیستند..

فضاهای تبلیغاتی مختلف و رسانه های مختلف را بررسی کنید و با کمک یک متخصص تبلیغات بودجه خود را در رسانه های مختلف تقسیم کنید. به عنوان مثال تبلیغات در مجلات، تبلیغات در فضای مجازی، تراکت، تیزر تبلیغاتی، اشانتیون و غیره را یادداشت کنید و به هر کدام این سبک تبلیغات درصدی از بودجه را اختصاص دهید. مثلا ممکن است مدیر یک سالن زیبایی به این نتیجه برسد که می خواهد 70 درصد بودجه تبلیغاتی خود را در فضای مجازی صرف کند و الباقی را به اشانتیون و تیزر تبلیغاتی اختصاص دهد.و شاید مدیر یک سالن زیبایی دیگر تصمیم بگیرد به نسبت مساوی در تمام رسانه های چاپی، مجازی و محیطی تبلیغات داشته باشد. تصمیم گیری درباره اختصاص بودجه تبلیغاتی به عوامل مختلفی مثل مکان سالن زیبایی شما و زمانی که در آن تبلیغات می کنید و رده سنی و تحصیلات قشری که مشتریان بالقوه شما را تشکیل می دهند بستگی دارد.

در نهایت اگر به فکر افتتاح آرایشگاه زنانه یا سالن زیبایی و آرایشی هستید بهتر است ابتدا با آموزشگاه آرایشگری زنانه گل گیس شرق تهران(تهرانپارس) از بهترین آموزشگاه های آرایشگری زنانه  در تهران، دوره های آرایش و پیرایش یا دیپلم آرایشگری را بگذرانید. آموزشگاه آرایشگری زنانه ما در تمام مراحل تاسیس سالن زیبایی شما در کنار شما خواهد بود تا به بهترین نتیجه برای بنیان کسب وکار زیبایی خود برسید و مشاور راه اندازی سالن زیبایی شما خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر از ثبت نام دوره آرایش و پیرایش وارد لینک زیر شوید:

آموزش آرایش و پیرایش (دیپلم آرایشگری)

ورود به صفحه دوره آموزش آرایش و پیرایش

در صورت داشتن سوال یا ابهام در زمینه افتتاح سالن زیبایی در قسمت نظرات بیان کنید تا آموزشگاه آرایشگری زنانه فنی حرفه ای گل گیس شرق تهران(تهرانپارس) به شما پاسخ دهد.

3/5 - (1 امتیاز)

4 پاسخ

 1. سلام خسته نباشین . من دیپلم فنی حرفه ای دارم میخواهم سالن بزنم البته خودم نمیخوام کار کنم تمامه مراحلی که توضیح دادین باید انجام بدم ، فقط نمیدونم برای استخدام پرسنل قراردادهای که مینویسم به چه صورت باشه ۱ ساله ؟ درصدی؟ سوال دیگه که دارم صندلی اجاره بدم یا پرسنل بهتره ؟ اگر صندلی اجاره بدم باید همه وسایل آرایشگاه خودم تهیه کنم ؟ من چند سالیه از کار کردن در آرایشگاه دور بودم روش کار جدید نمیدونم به دوره آموزش و کار کردن من متدد کار فرق می‌کرد. لطفا راهنماییم کنید ممنونم

  1. سلام عزیزم پیشنهاد بنده این میباشد یا خود شما در حرفه ارایشگری اطلاعات کامل کسب نمایید تا در انتخاب پرسنل موفق باشید یا نیاز به یک مشاوره دارید یا مدیر داخلی استخدام نمایید تا در امور راه اندازی امور کمک نمایند

 2. سلام خسته نباشید
  من میخواهیم یک سالن زیبایی بزنم
  همه ی کار های لازم را انجام دادم
  فقط در زمینه استخدام پرسنل ممنون میشم راهنماییم کنین.

  1. سلام استخدام پرسنل کار بسیار مهمی بوده و نیاز به تجربه پر این زمینه دارد میتونید با اموزشگاه تماس بگیرید و مشاوره بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جدیدترین مطالب آموزشی

جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها