سالن زیبایی لیلا خانی

همه چیز درباره جوانسازی پوست با نخ کلاژن ساز (مزایا، عوارض و روش انجام)

لیفت با نخ
فهرست مطالب

برای جوانسازی پوست صورت روش های مختلفی از جمله مزوتراپی، میکرونیدلینگ، پلکسر، لیفت با نخ و … وجود دارد. لیفت یا جوانسازی صورت با نخ کلاژن ساز یکی از متداول‌ترین و بهترین روش‌های رفع افتادگی، چین و چروک و علائم پیری پوست با تحریک کلاژن سازی پوست است. در این روش نخ‌هایی که بافتی غیرقابل‌مشاهده دارند، زیرپوست کار گذاشته می‌شوند که سبب بالا کشیدن پوست شده و در نهایت روند ازبین‌بردن چین‌وچروک با سرعت بیشتری انجام می‌گردد.

نخ کلاژن چیست و از چه چیزی ساخته شده است؟

نخ کلاژن

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های نخ کلاژن ساز پوست این است که هیچ اثر منفی روی بافت صورت شما ندارد و به همین راحتی دیده نمی‌شود.

این بافت‌ها از مواد غیرقابل‌جذب (پلی‌پروپیلن) و قابل‌جذب (پلی‌ال – لاکتیک اسید + کاپرولاکتون) ساخته شده‌اند. بیش از 50 سال است که از نخ‌های پلی‌پروپیلن در جراحی استفاده می‌شود. نخ‌های پلی لاکتیک از مواد کاملاً قابل‌جذب و بدون حساسیت تشکیل شده‌اند که سال‌ها در پزشکی استفاده می‌شود. هنگامی که نخ‌ها جذب می‌شوند توسط بدن تجزیه می‌شوند بدون اینکه اثری از خود باقی بگذارند.

جوانسازی صورت با نخ کلاژن چیست؟

جوانسازی صورت با نخ کلاژن یک روش نسبتاً جدید برای درمان چین ‌وچروک و لیفت صورت است، اگرچه منشا اصلی “لیفت با نخ” قدمت زیادی در تاریخ دارد. گفته می‌شود مصریان باستان در این روش از نخ‌های طلا استفاده می‌کردند و حتی گفته می‌شود که کلئوپاترا به این روش صورت خود را جوان کرده است.

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های این روش این است که جلوی افتادگی‌های معمول پوست و همین‌طور نقص در کلاژن‌سازی را تا حد زیادی با تحریک فیزیکی می‌گیرد. در این نوع لیفتینگ صورت از نخ‌های قابل‌جذب استفاده می‌شود که بدن می‌تواند دوباره آنها را از بین ببرد.

 

روش لیفت با نخ کلاژن چطور انجام می‌شود؟

در روش لیفت با نخ کلاژن ساز، تزریق نخ درست مانند بخیه انجام می‌شود‌. برای پوست صورت، این موضوع سبب تولید کلاژن می‌گردد. هورمون‌های کلاژنی موجود در سطح پوست، اصلی‌ترین عامل جوانسازی و شادابی هستند که با تزریق و استفاده از نخ کلاژن ساز می‌توان سرعت آنها را چند برابر کرد.

لیفت با نخ یک روش درمانی غیر تهاجمی است که جایگزین بسیار موثری برای لیفت صورت و لیفت گردن با جراحی است. یک روش سفت کننده مجدد برای یک نتیجه فوری و محتاطانه، ایده‌آل در برابر افتادگی پوست، خطوط و چین‌وچروک بوده که خیلی زود هم نتیجه می‌دهد.

مزایای روش لیفت صورت با نخ کلاژن (فواید نخ کلاژن) چیست؟

استفاده از روش درمان و جوانسازی پوست صورت با نخ کلاژن ساز، مزیت‌های زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان غیرتهاجمی (بدون جراحی)
 • امکان انجام با بی‌حسی موضعی
 • مدت درمان نسبتاً کوتاه
 • مواد قابل‌جذب
 • نتایج ظاهری طبیعی
 • اثر طولانی‌مدت
 • درد کم و کم‌خطر
 • بدون اسکار
 • زمان استراحت کم
 • هزینه‌های نسبتاً پایین
 • در صورت درخواست قابل‌تکرار است

با استفاده از این روش شما امکان:

 • کانتورینگ خط چانه
 • بلند کردن ابروها
 • لیفت قسمت میانی صورت
 • کانتورینگ کلی صورت
 • سفت‌شدن ناحیه گردن

را نیز خواهید داشت. کاندیدای ایده‌آل برای لیفت با نخ افرادی با حداقل علائم سنی هستند که فقط به یک لیفت کوچک نیاز دارند. به‌عنوان یک قاعده، این روش مناسب زنان و مردان بین 30 تا 55 سال است.

عوارض لیفت با نخ کلاژن چیست؟

 • احتمال بوجود آمدن عدم تقارن در صورت (در صورت حرکت نخ ها)
 • عفونت، قرمزی وکبودی‌های پوستی
 • ایجاد تورم یا کبودی محدود یا گاهی خونریزی
 • آلرژی و حساسیت پوست به نخ
 • بی حس شدن پوست
 • حساس شدن پوست نسبت به لمس

نخ کلاژن در چه بخش‌هایی از صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

نخ‌های لیفت یا کلاژن ساز در بخش‌های ابرو، خط فک و گونه‌ها، گردن و قسمت‌های میانی و اصلی صورت قابل استفاده است. به‌صورت کلی کسانی که پوستی نرم دارند، می‌توانند از این روش با تأثیرگذاری بیشتری استفاده کنند.

در صورتی که قصد انجام این کار را دارید، حتماً به سراغ پزشک متخصص یا یک مرکز معتبر بروید. نیاز است که یک‌سری پیش‌نیازها توسط شما رعایت گردد تا هیچ عارضه‌ای بعد از انجام جوانسازی با نخ کلاژن ساز، گریبان شما را نگیرد.

نخ‌های مورد استفاده در این درمان از پلی لاکتیک اسید، یک ماده زیست‌تخریب‌پذیر کاملاً قابل‌جذب و غیر حساسیت‌زا ساخته شده است که برای بخیه‌های جراحی نیز استفاده می‌شود.

لیفت با نخ مناسب چه کسانی است؟

از جمله دلایل معمول علاقه زنان و مردان به لیفت، روند طبیعی پیری و پیامدهای قابل‌مشاهده آن است. اگر چین‌وچروک‌ها شما را آزار می‌دهند، می‌توان به طور مؤثر با لیفت نخ کلاژن ساز، این روند پیری را کنترل کرد.

اغلب با گذشت زمان، گونه‌ها نیز تا حدودی آویزان می‌شوند یا خط چانه دیگر مانند گذشته هماهنگ نیست. این را می‌توان با لیفتینگ با نخ نیز اصلاح و کانتور کرد. ازآنجایی‌که این کار یک روش درمانی غیر تهاجمی است، نمی‌تواند به طور کامل جایگزین لیفت صورت با جراحی کلاسیک شود. اگر بافت اضافی زیادی وجود داشته باشد، معمولاً برای رسیدن به نتیجه مطلوب، یک عمل جراحی ضروری است.

مراحل جوانسازی و لیفت صورت با نخ کلاژن ساز

لیفت صورت با نخ کلاژن ساز

اولین قدم این است که مشخص کنید کدام ویژگی‌های صورتتان را ناهماهنگ یا آزاردهنده می‌بینید. سپس متخصص بررسی خواهد کرد که آیا لیفت با نخ روش مناسبی برای برآورده‌کردن انتظارات شما است یا خیر. پس از اینکه به طور دقیق و صادقانه در مورد روش، مراقبت‌های پس از آن و خطرات احتمالی مطلع شدید، زمان خواهید داشت تا تمام جزئیات مهم را مرور کنید.

کاشت نخ‌ها حدود یک ساعت طول می‌کشد. متخصص از قبل، نواحی درمانی که قبلاً تعیین شده است را روی پوست شما علامت‌گذاری می‌کند. هنگامی که بی‌حس‌کننده موضعی اثر کرد، پزشک بخیه‌ها را در بافت قرار می‌دهد. هیچ برشی لازم نیست، فقط سوراخ‌های کوچکی است که برای وارد کردن نخ‌ها به زیر پوست با یک سوزن ظریف استفاده می‌شود.

نخ‌ها با حرکات سبک و ماساژ در بافت ثابت می‌شوند. پزشک، نخ‌ها را با کشش‌های قوی جداگانه محکم می‌کند و به‌این‌ترتیب صورت را تا رسیدن به نتیجه مطلوب سفت می‌کند. هنگامی که نخ‌ها در موقعیت‌های موردنظر خود قرار گرفتند، پزشک سوزن‌ها را برمی‌دارد.

نخ‌هایی با مخروط‌های کوچک زیر پوست قرار می‌گیرند تا پوست شل را بلند کرده و ظاهری محکم‌تر و جوان‌تر داشته باشند. پس از درمان، نخ‌ها به‌تدریج در بافت شما گیر می‌کنند و تولید کلاژن بدن را تحریک می‌کنند و ظاهری صاف و خوش‌فرم ایجاد می‌کنند که کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد.

مراقبت‌های پیش از لیفت نخ کلاژن ساز

به‌طورکلی، شما نیازی به آماده‌سازی برای لیفت نخ ندارید. برای به‌حداقل‌رساندن خطر خونریزی یا مشکلی دیگر، قبل از کشیدن نخ نباید الکل مصرف شود. علاوه بر این، داروها و عواملی که اثرات آنها می‌تواند بر لخته‌شدن خون تأثیر بگذارد، در صورت امکان نباید مصرف شود.

مراقبت بعد از لیفت با نخ کلاژن

 • تا حد ممکن در مدت دو هفته، از مصرف داروهای مسکن و آسپرین خودداری کنید.
 • تا مدت 6 تا 7 هفته، از ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت بعد از عمل دوش نگیرید.
 • بعد از لیفت صورت با نخ، باید یک شبانه روز با کمک کمپرس یخ التهاب پوست را کم کنید.
 • برای خوابیدن، به پشت بخوابید و بهتر است از دو بالشت زیر سر استفاده نمایید تا سرتان بالا باشد.
 • تا مدت زمان یک ماه، از ماساژ پوست صورت خود خودداری کنید.

ماندگاری لیفت پوست با نخ (ماندگاری نخ کلاژن) چقدر است؟

اثر سفت‌شدن پوست با نخ معمولاً بلافاصله قابل‌مشاهده است. علاوه بر این، نخ‌ها سنتز کلاژن بدن را تحریک می‌کنند که اثر جوان‌سازی را تقویت کرده و ماندگاری بیشتری دارد. بدن، نخ‌های وارد شده را در عرض نه تا دوازده ماه می‌شکند. کلاژن تولید شده اثر جوانسازی لیفت با نخ را تا 18 ماه حفظ می‌کند. مدت‌زمان دقیق اثر می‌تواند از بیماری به بیمار دیگر کمی متفاوت باشد.

آیا لیفت نخ صورت دردناک است؟

روش‌های لیفت با نخ تقریبا غیر تهاجمی هستند، اما کاملاً بدون درد نیستند. اگرچه این روش یکی از کم تهاجمی‌ترین روش‌های موجود در بازار زیبایی و دنیای جوانسازی پوست است، بیماران گاهی پس از جراحی دچار کبودی، تورم و درد می‌شوند. اما اکثر پزشکان از یک بی‌حس‌کننده موضعی برای بی حس‌کردن ناحیه درمان و جلوگیری از درد استفاده می‌کند. این یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها و مزیت‌های این روش درمان نیز محسوب می‌شود.

لیفت صورت با نخ بهتر است یا تزریق چربی

در مورد تفاوت لیفت صورت با نخ کلاژن ساز با تزریق چربی سوال مطرح می‌شود و در پاسخ به آن باید گفت که همه چیز بستگی به شرایط فیزیکی و وضعیت سنی و… فرد نیز دارد. مزیت مهمی که باید در مورد نخ کلاژن بدانید این است که تا شش ماه روی صورت باقی‌مانده و می‌توانند اثر ترمیمی خود را حفظ کنند. البته پس از آن، تأثیر ویژه‌ای روی نوسازی پوست خواهند داشت، جلوی چین‌وچروک را می‌گیرند و از افتادگی جلوگیری می‌کنند.

تزریق چربی روندی پیچیده‌تر و ریسک‌پذیرتر است و همین‌طور انتقال سلولی می‌تواند موجب آسیب به بافت‌های طبیعی بدن شود. در مقابل اما روند استفاده از نخ کلاژن برای جوان کردن و صاف‌کردن پوست، گزینه‌ای عمومی‌تر، بهتر و با نتایج مطلوب‌تر است.

مزیت و ویژگی مثبت دیگر لیفت صورت با نخ این است که یک روش غیرجراحی به‌حساب می‌آید و نیازی به بیهوشی ندارد. علاوه‌برآن، فرایند در مدت‌زمان کوتاهی انجام می‌گردد و بین حدود 30 الی 45 دقیقه طول می‌کشد.

چه کسانی نباید لیفت با نخ انجام دهند؟

در صورتی که فرد شرایط زیر را داشته باشد، قادر به استفاده از روند جوان کردن پوست با نخ کلاژن ساز نخواهد بود.

 • خانم‌های باردار
 • زنان شیرده
 • داشتن بیماری‌های ایمنی
 • آسیب یا التهاب در ناحیه صورت
 • به مواد مورداستفاده حساسیت دارند.
 • در پوست‌های به‌شدت شل، لیفت با نخ معمولاً انجام نمی‌شود.

 

آموزش لیفت صورت با نخ کلاژن ساز

دوره‌های آموزش لیفت صورت با نخ کلاژن ساز

منابع و مراکز زیادی در زمینه ارائه دوره‌های آموزش جوانسازی پوست با نخ کلاژن فعالیت می‌کنند که تنها برخی از آن‌ها دارای مجوزهای رسمی فعالیت هستند. امروزه بسیاری پس از یادگیری این آموزش‌ها وارد بازار کار حرفه‌ای و پرطرفدار لیفت صورت با نخ می‌شوند. روند آن نیز خیلی پیچیده نیست، اما نیاز به یادگیری یک‌سری مفاهیم تخصصی و اساسی دارد.

هزینه لیفت صورت با نخ چقدر است؟

دقت کنید که هزینه و قیمت لیفت صورت با نخ کلاژن ساز به عوامل مختلفی بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، بستگی به این دارد که چند نخ برای لیفت شما بدون جراحی استفاده شود؛ بنابراین نمی‌توان قیمت قابل‌بیانی را تعیین کرد.

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص آموزش جوانسازی پوست با نخ کلاژن ساز، نحوه انجام آن و پروسه کلی درمان صحبت کردیم و آن را تا حد ممکن با دیگر روش‌های جوانسازی مقایسه نمودیم، در حال حاضر یکی از بهترین و محبوب‌ترین تکنیک‌های مورد استفاده در تمام دنیا می‌باشد و روی صورت افراد بهترین پاسخ و واکنش را خواهد داشت. اگر تمایل دارید آموزش لیفت صورت با نخ کلاژن ساز به صورت حرفه ای را ببینید و وارد بازارکار آن شوید، می توانید در آموزشگاه آرایشگری گل گیس ثبت نام کرده و مدرک معتبر دریافت کنید.

 

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جدیدترین مطالب آموزشی

جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها