سالن زیبایی لیلا خانی

آموزش گام‌به‌گام کانتور لب یا کانتورینگ لب (روش‌های مختلف)

کانتورینگ لب
فهرست مطالب

خوش فرم کردن لب‌ها یکی از دغدغه‌های همیشگی خانم‌هاست، اما این که چگونه انجام می‌شود و تا چه حد ماندگاری دارد نیز بسیار اهمیت دارد. کانتورینگ لب در واقع یک تکنیک محبوب آرایشی و بخشی از کانتورینگ صورت به‌حساب می‌آید که سبب می‌شود لب‌ها حالتی برجسته به خود گرفته و خوش‌فرم‌تر از حالت معمول شوند.

کانتورینگ لب یا کانتور لب

 در این روش از دورنگ رژلب استفاده می شود. یکی از آنها نسبت به دیگری روشن‌تر است و همین‌طور بافت خطوطی که اطراف لب کشیده می‌شوند، سبب می شود که تناسب در بخش‌های مختلف برقرار شود.

در خانم‌هایی که برجستگی لب نداشته یا این که لب آنها فرم مشخصی ندارد، کانتورینگ لب می‌تواند یک انتخاب خوب باشد. البته انجام آن اصول خاص خود را دارد و باید به‌درستی صورت پذیرد؛ در غیر این صورت، برجستگی و تعادل آن به‌خوبی نمایان نخواهد شد.

کانتورینگ لب چیست؟

کانتورینگ لب عملی است که شکل طبیعی لب‌های شما را تقویت می‌کند و باعث می‌شود آنها بزرگ‌تر، پرتر و حجیم‌تر به نظر برسند. با استفاده از کانسیلر، خط لب، رژ لب، براق‌کننده لب و های‌لایتر می‌توانید به لب‌ها عمق و ابعاد ببخشید.

کانتور لب یک روش عالی، متداول و محبوب برای برجسته‌کردن، خوش فرم کردن و همین‌طور ایجاد سایه و حاشیه‌های جذاب است که سبب می‌شود لب بسیار برجسته‌تر روی اجزای صورت به نظر برسد. در واقع به تکنیک کانتورینگ لب، برجسته‌سازی نیز می‌گویند.

برای کانتور کردن لب لازم است که از پالت‌های رنگی مخصوص چرب یا پودری استفاده کنید که در بازار موجود هستند. شما می‌توانید دو رنگ رژ را برای انجام این کار استفاده کنید. همیشه یکی از آن‌ها کمی روشن‌تر بوده و ایجاد یک سری خطوط، برجستگی‌ها و هاشور در آن الزامی است.

آماده‌سازی لب برای کانتورینگ

برای این که کانتورینگ لب را به‌خوبی انجام دهید، می‌توانید از یک آماده‌سازی کلی نیز استفاده کنید. لازم است که لب‌های شما اسکراب شود تا به‌خوبی خودش را نشان دهد. اسکراب، دانه‌های سفت مانند شکر دارد و موجب لایه‌برداری سطوح مرده و سلول‌های پوست لب می‌شود. پوست لب حساسیت زیادی دارد. کار لایه‌بردارها این است که مشکلات پوست شما را از بین ببرند.

اسکراب لب

همین‌طور برای اسکراب لب این امکان را دارید که از محصولات آماده استفاده کرده یا به سراغ ماسک‌ها و فرمول‌های طبیعی بروید که حتی در خانه نیز قابل فرآوری هستند.

برای اسکراب لب می‌توانید مقداری از آن را با استفاده از انگشت خود برداشته و روی لب‌ها بگذارید. اسکراب باید حدود دو یا سه دقیقه به‌صورت دورانی روی لب ماساژ داده شود. برای اثربخشی بیشتر همین‌طور ضروری است که آنها روی لب شما باقی بمانند. در نهایت لازم است که اسکراب را پاک کنید. استفاده از بالم‌های لب هم می‌تواند ایده خوبی باشد. موضوع مهم این است که شما باید آبرسانی کاملی را روی لب خود داشته باشید.

لوازم مورد نیاز کانتور لب

برای انجام کانتور لب، شما به چیز زیادی احتیاج ندارید. موارد زیر اقلام ضروری خواهند بود:

 • پالت‌های پودری یا چرب (با دو رنگ و درجه اختلاف یک یا دو)
 • کانسیلر
 • رژ یا مداد لب (رژلب مایع یا مات)
 • بالم لب برای آبرسانی
 • مداد سفید مات
 • اسفنج‌های مخصوص آرایشی
 • خط لب

در کانتورینگ لب انتخاب مداد کاملاً سلیقه‌ای خواهد بود. تنها نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید نزدیک بودن آن به رنگ رژ یا برق لب خواهد بود. ضمن این که در هرکدام از آموزش‌ها، شما می‌توانید از رژ لب‌های مات استفاده کنید که پروسه کلی را تمیزتر و بهتر می‌کنند.

انواع روش‌های کانتورینگ لب

به‌طورکلی دو روش اصلی برای کانتورینگ لب وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. این روش‌ها از اصول خاصی پیروی نمی‌کنند و ممکن است بسته به آرایشگر یا کسی که آن را انجام می‌دهد، همه چیز به شکلی متفاوت پیش برود. موضوع مهم دیگر در مورد انتخاب روش کانتور لب، لوازمی است که در دسترس شما خواهد بود و می‌توانید بر اساس آن عمل کنید.

مراحل کانتور لب

روش اول کانتورینگ لب

بر اساس این روش، شما با استفاده از خط‌کشی لایه‌های مرزی لب می‌توانید پروسه کانتور لب خود را انجام دهید.

مرحله 1: لب‌هایتان را خط بکشید

اگر هنوز در مورد نحوه کانتور کردن دو دل هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از روش اول استفاده و این مراحل را دنبال کنید. برای شروع کانتورینگ لب، با استفاده از خط لب برای ایجاد یک طرح کلی از لب‌های خود شروع کنید. خط لبی را انتخاب کنید که به رنگ رژ لب شما نزدیک باشد یا چند درجه تیره‌تر باشد.

با خط لب، یک X را در مرز بالایی لب خود بکشید. بعد در مرکز لب پایین خود، یک خط عمودی بکشید. کار بعدی این است که خطوط لب را خط بکشید و کمی آن را پر کنید. پرکردن لب‌ها با استفاده از خط لب، به لب‌های شما عمق می‌دهد و همچنین باعث ماندگاری بیشتر رژ لب می‌شود.

مرحله 2: با رژ لب پر کنید

رژ لب موردنظر خود را برای مرحله دوم کانتورینگ لب انتخاب کنید. مات، کرمی، ساتن رنگ، انتخاب با شماست!

بعد از اینکه فرمول رژ لب را انتخاب کردید، یک‌لایه رژ لب یکنواخت روی لب‌های خود بزنید. نزدیک‌ترین رنگ به خط لب خود را انتخاب کنید. هنگامی که اولین سایه را روی لب‌های خود زدید، یک رژ لب خامه‌ای روشن‌تر بگیرید. این سایه‌روشن را به مرکز لب‌های خود بزنید و آن را با انگشتان خود به‌خوبی ترکیب کنید. سایه‌ روشن‌تر کمی به لب‌های شما حجم می‌دهد و آنها را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

مرحله 3: آن را براق کنید

برق لب رنگی خود را بیرون بیاورید و روی لب‌های خود بمالید تا درخشان به نظر برسد. اگر می‌خواهید لب‌های مات داشته باشید می‌توانید از این مرحله صرف‌نظر کنید. اگر برق لب در دسترس ندارید، می‌توانید به‌سادگی از بالم لب مورد علاقه خود استفاده کنید. یک‌لایه ضخیم از بالم لب خود را بمالید و اجازه دهید لب‌ها بدرخشند!

مرحله 4: برجسته‌کردن

هنگامی که استفاده از خط لب، رژ لب و برق لب را تمام کردید، کانسیلری انتخاب کنید که به رنگ پوست شما نزدیک‌تر است و فرم لب‌هایتان را تیز کنید. با یک برس نازک، دور لب‌های خود را بکشید و با دقت مخلوط کنید. اگر از خراب‌شدن رژ لب خود می‌ترسید می‌توانید این مرحله را بعد از کشیدن خط لب خود انجام دهید. کانسیلر فرم لب‌های شما را بهبود می‌بخشد و آنها را برجسته می‌کند.

روش دوم کانتورینگ لب

بر اساس این روش کانتورینگ می‌توانید مطابق مراحل زیر پیش بروید:

 • مرحله 1: نخست لازم است که لایه‌برداری لب‌های خود را انجام دهید. با استفاده از بالم ‌لب، سطح لب خود را کمی نرم و منعطف‌تر کنید.
 • مرحله 2: در بخش دوم، لب‌ها را با استفاده از کانسیلر به‌خوبی بپوشانید به شکلی که حتی خط طبیعی دور لب شما نیز به‌سختی تشخیص داده شود. این کار باعث می‌شود که برجستگی لب شما پس از انجام عملیات کانتور بیشتر گردد.
مراحل کانتورینگ لب
 • مرحله 3: حال با استفاده از خط لب، دور لب خود را خط‌کشی کرده و از خط لب دیگری که ساختار تیره‌تری دارد، گوشه‌های لب خود را درست مانند یک مثلث و یک حالت وی ایجاد کنید. در لب پایینی نیز یک خط در وسط و دو خط در دو طرف لب بکشید.
 • مرحله 4: در نهایت و به‌عنوان مرحله آخر کانتورینگ لب، ضروری است که از رژ یا مداد لب استفاده کرده و خط لب خود را روشن‌تر کنید. در بخش پایانی کار تمام سطح لب خود را با استفاده از رژ یا مداد لب بپوشانید.

جمع‌بندی

در این مقاله در خصوص آموزش کانتورینگ لب صحبت کردیم و همین‌طور دو روش متداول آن را مرحله‌به‌مرحله طی نمودیم. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد کانتور لب بدانید این است که خط لب اهمیت زیادی دارد. نباید خط لب بالاتر از مرز کشید؛ این کار علاوه بر این که ظاهر شما را به هم می‌ریزد، حتی از فاصله دور مشخص می‌گردد. از لحاظ تکنیک زیبایی‌شناسی نیز جذابیت خاصی نخواهد داشت.

همین‌طور شما می‌توانید به‌جای رژلب در عملیات کانتورینگ لب از مداد لب استفاده کنید. این سبب می‌شود مقاومت رژ بیشتر شود. دقت کنید که همیشه لازم نیست شما این آرایش را روی لب خود انجام دهید. برخی نیز لب‌های خوش حالت و با فرم برجسته‌تری دارند و انجام این روش و تکنیک می‌تواند حتی روی ظاهر آن‌ها تاثیر منفی بگذارد.

اگر به آموزش کانتور لب به روش های حرفه ای علاقه دارید و دوست دارید آن را حرفه ای یاد بگیرید، می توانید در دوره های آموزشگاه آرایشگری گل گیس شرکت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جدیدترین مطالب آموزشی

جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها